| NicoletaSimina a întrebat:

Am fost operata anul trecut, in luna octombrie.Ca diagnostic,apendicita acuta catarala, cu reactie peritoneala.Am fost nevoita sa fac operatie laparoscopica,pentru ca infectia a recidivat in cavitatea abdominala,am mai primit un diagnostic, metroanexita.Doctorii m-au operat urgent,iar dupa operatie, am avut un dren.In 5 zile de spitalizare, 3 drenuri mi s-au schimbat...Mi s-au facut 3 incizii.Nu am facut efort timp de 2 luni si am tinut regim alimentar.Cand ridic ceva,ma dor locurile operate. Obosesc imediat,chiar daca nu fac efort.Dar de ce am inca dureri? Ma dor locurile operate cand se schimba vremea,ciudat este ca ma inteapa si fierea si splina din cand in cand,dar de ce? La ecografie,splina era normala, numai ca la ecografie s-au observat numeroase microcalcificari pe lovul drept a ficatului.Cati ani voi suporta aceste dureri? Este normal? La ecografie nu s-a observat nimic suspect in urma operatiei efectuate...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu e deloc normal.

Daca durerea e suparatoare si nu simti imbunatatiri in viitoarele saptamani, mergi la medic si cere trimitere pentru o ecografie.
Insa de data aceasta fa-o in alta parte, preferabil o clinica privata. Sau cauta direct un medic internist.

Iar daca simti ca ceva se agraveaza, fuguta in clipa aceea la urgenta.

Colegele de liceu operate de apendicita, dupa 14-16 saptamani de la operatie isi carau ghiozdanul, fara sa oboseasca.

Ce tratament ti s-a prescris pentru metroanexita?
Ai fost chemata la control?
Stii ca netratata, duce la infertilitate.

| NicoletaSimina explică (pentru NLS):

Ovule mi-a prescris, ultima oara cand am fost la un control ginecologic.Vara trecuta am primit acest diagnostic,mi s-a prescris tot ovule, aveam si vaginita si infectie urinara, chistul ovarian nu mi-a disparut, deci anticonceptionalele pe care le-am luat pentru trei luni nu si-au facut efectul pentru a elimina acel chist ovarian, mi s-au mai prescris si alte antibiotice pentru infectie urinara si vaginita...dar totul a fost in zadar.Vaginita si imfectia urinara le-am tratat, dar metroanexita, din pacate nu.Ce este de facut?

| Catalin_Caluți_2001 a răspuns:

Este normal deoare ce s-a vindecat si nu poti sa mai patesti nici o problema