Întrebare recomandată | Silyca a întrebat:

Am greata de doua zile si stari de voma am fost la doctor si cu medicamente nu-mi trece.Ieri seara am vomitat si mi-a trecut.Ce as putea face sa-mi treaca, oare sa vomit din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bea mult ceai amar si mananci pe cat posibil de regim.Intreaba farmacistul daca poti sa iei metoclopramid sau No-spa.

| fabiola a răspuns:

Bea ceai de sunatoare si menta! Mananca usor cateva zile! Daca te simti in continuare rau -mergi la medic!

| michelia a răspuns:

Chiar ai fost la medic? Atunci ar fi trebuit sa identifice si cauza, nu doar sa-ti dea medicatie.
Daca e doar o simpla indigestie ( si in cazul asta ar trebui sa te doara si capul), ai grija sa te hidratezi foarte bine!
Bea 2-3 litri de lichide pe zi ( apa plata, ceai de sunatoare slab, ceai de menta, ceai de galbenele), putin si des.
Evita laptele, bauturile acidulate, cafeaua, mincarurile grase.
Maninca doar supe usoare, piine prajita, iaurt cu fulgi de ovaz, orez, banane.
Daca in 2 zile nu-ti trece, mergi iar la medic.
Sanatate!

| Chio9 a răspuns:

Oare nu esti gravida?

Da, una din solutii ar fi sa vomiti din nou. Apoi te vei simti foarte bine, pentru ceva timp.

Incearca dupa ce vomiti sa mananci ceva covrigei uscati si s anul bei apa.

Pentru ca acei covrigei uscati o sa traga acidu de la stomac.

Cumpara un test de sarcina si asigurate ca nu asta e problema.

| yubyta123 a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti treaca pana la 4-5 luni pentru ca eu cred ca esti gravida dupa simptomele care le ai