| Twit91 a întrebat:

Am hernie inghinala de la 10 ani și nu m-am operat, iar acum am 16 ani și nu m-am operat, ce pot sa pățesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Hernia sa devina una incarcerata si strangulata, sa ti se necrozeze acea parte de intestin, faci peritonita, ai dureri cumplite si ajungi pe masa de operatie de urgenta, fara nicio pregatire (lucru riscant si de evitat daca se poate). De rezolvat nu o sa se rezolve de la sine, o sa mearga doar inspre mai rau, iar daca nu vrei sa mergi acum si sa ai o operatie usoara, o sa ajungi acolo cu ocluzie si peritonita si o sa trebuiasca sa-ti rezece si o parte din intestin, nepreparat, pericol de infectie si complicatii urate. Eu zis sa iti faci curaj si sa mergi la medic sa rezolvi hernia, ca oricum nu scapi de operatie si cu cat mai repede cu atat mai bine.

| Twit91 explică:

Nu sunt nici umflat și nu prezint dureri in acea zona chiar după ce fac efort!

| CuriousStuff a răspuns:

Si atunci de unde stii ca ai hernie inghinala daca nu ai...hernie? Mergi la un medic la control, sa vada ce ai acolo de fapt...

| Twit91 explică:

În orașul meu (Negresti-Oaș) unii medici sunt cam "prosti" un prieten care și-a făcut analizele, i s-a spus că are ceva boala, iar când s-a dus în Baia Mare au spus că nu are nimic, acolo medicii fiind mai buni că în orașul meu.

| CuriousStuff a răspuns:

Ia-ti o mica vacanta de o zi si da o fuga pana in cel mai apropiat oras, atunci. Daca stai intr-un oras mic oricum nu o sa te opereze nimeni acolo si o sa te trimita la un control intr-un oras mare.

2 răspunsuri:
| Dumbi a răspuns:

Ar fi bine sa te duci cat mai repede sa te operezi… Tata a trecut prin asta, i-a pus plasa si era cam pe ultima secunda…

| Dumitruionutz3 a răspuns:

Salut și eu am 16 ani și cred că am hernie.Tu te-ai operat?