| anonim_4396 a întrebat:

Am început să fumez acum câteva luni.
Am făcut-o, deoarece am vrut să încerc câte puțin din fiecare marcă de țigări, nu cu scopul de a deveni fumătoare.
Fumez maxim 7-8 țigări pe zi.
Am stabilit că atunci când le voi încerca pe toate, mă voi lăsa definitiv.
Nu sunt dependentă, pot sta și 2-3 zile fără să fumez.
Totuși, după atâtea luni, tot am acea stare de ușoară amețeală și ușoară greață după ce termin de fumat.
Nu vreau să continui, deoarece nu vreau să-mi afecteze sănătatea în timp.

De ce continui să am acele efecte adverse și după atâtea luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

7-8 tigari pe zi e deja mult. De fumator dependent.
Ameteala, greata, sunt date de tutun. Dar s-ar putea sa ai si probleme neurologice pe care tutunul le accentueaza. Renunta acum, nu mai incerca nimic.
Stii vorba aia: Curiozitatea a omorat pisica. Sunt lucruri pe care e mai sanatos sa nu le stii. Vorbind de cele toxice.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa-ti bagi o otrava in plamani, care stii sigur ca iti va afecta plamanii sau chiar induce moartea?
Care este logica?
Ca sa nu mai vorbesc de mirosul neplacut al gurii, pe care-l lasa fumatul.

| Lioana a răspuns:

Lasa-te rapid de fumat! Daca nu poti, deja ai dependență.
E clar că nu-ți face bine. De ce continui?

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca ai ameteala mai degraba la prima tigara, poate fumezi repede si pe stomacul gol, sau poate nu te hranesti cum trebuie.

| Yuoia a răspuns:

Filantropule!
Dezactiveaza "sugestiile"/dictionarul. Nu e autocorector. El iti sugereaza ceva si nu intotdeauna prima sugestie e cea corecta. Si eu scriam tampenii pana am observat asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil safir din cauza acelor pauze repetate de 2 zile, dacă au fuma zilnic nu cred ca ai mai ameți, dacă și așa o sa continui sa te simți rău după ce amețești înseamnă ca ai tu ceva probleme medicale neidentificată, probabil poate e chiar sistemul nervos central sau ceva necunoscut de către tine! Asta poti afla in urma unor analize amănunțite!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze pentru greselile gramaticale, autocorectorul de la iPhone, nu sunt familiarizat cu iPhone, încep sa regret ca l-am luat laughing
Fumează țigări mai slabe dacă ametesti, care au nicotina mai mică!

| user0010 a răspuns:

7-8 țigări? Mai ai puțin și întreci locomotiva.

| Anonim22341 a răspuns:

Exact in aceeasi situatie eram si eu, dar pana la urma m-am apucat de fumat tot "incercand" diferite tipuri de tigari.Lasa-le cat inca iti e usor, nimeni nu este imun nicotinei.

| Sorinn288 a răspuns:

Eu cred ca nu esti obisnuita cu nicotina si de asta. La mine a durat cativa ani pana cand nu am mai ametit.

| Alvarez321 a răspuns:

În primul rand ești deja dependenta și starea aia nu va dispărea ci în timp toți fumătorii se obișnuiesc cu ea, este ca și la alcoolici când se amețesc, dar ei se simt bine.