| anonimaalee29 a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale(Rigevidon). Nu am mers la ginecolog inainte(stiu, o prostie).
Intrebarile mele sunt:
1.este adevarat ca daca nu sunt bune pentru corpul meu pot ramane gravida? Adica sa nu aiba efect anticontraceptiv?
2. dupa cat timp pot face sex neprotejat si sa fiu 100% sigura ca nu raman gravida?
3.cine a mai folosit, cum v-ati simtit, au existat reactii adverse grave?
4. daca termin folia si inca nu imi vine ciclul, astept sa imi vina ca sa incep alta folie? Sau le iau zilnic indiferent daca nu mi-a venit ciclul la inceperea urmatoarei folii?
Precizez ca nu fumez, am 18 ani, am ciclu destul de regulat(imi intarzie/imi vine mai devreme cu 2-3 zile), cu dureri de burta si mult sange. Se poate ca anticonceptionalele sa ma ajute sa trec mai usor peste perioada cand am menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anticonceptionalele nu te protejează de o sarcina nedorită. Mergi la medic!

| anonimaalee29 explică (pentru Donsavas):

Din cate stiu eu pentru asta au fost facute, asa ca nu mai vorbi aiurea

| Donsavas a răspuns (pentru anonimaalee29):

Culmea,nu pentru astea au fost făcute. Ele au fost descoperite, Nu "facute". Oricum, Nu exista o metoda sigura 100% pentru a preveni o sarcina.

| AliGab a răspuns:

1 nu ca doar poti ramane insarcinata, dar poti suferi si reactii advrrse foarte urate, cel mai grav descris la unul din puntele urmatoare
2 Singurele solutii 100% eficiente sunt abstinenta si histerectomia care include ovarele
3 anticoncepționalele au o gramada de reactii adverse destul de urate, printre care si moartea prin formarea de cheaguri de sange. Tu faci ce vrei, dar nu le rrcomand deloc
4 medicul iti poate da aceste informatii
Succes

| Sabs28 a răspuns:

Pe prospectul anticonceptionalelor este explicat cum se iau in cursul lunii. Atata timp cat iei pilula conform prospectului, nu vei ramane insarcinata. Ele nu te sterilizeaza, drept urmare daca sa zicem Luni iei ultima pilula conform prospectului, si a doua zi nu ai mai luat, incepand din a doua zi poti ramane insarcinata. Iti va fi mult mai bine cu menstruatia de la pilule, ten curat, par frumos. Pentru unele persoane sunt mana cereasca. Citeste ff atent prospectul. Ideal este sa mergi si la medic, iti face niste analize hormonale si in functie de ele iti recomanda anumite pilule potrivite tie