Întrebare recomandată | TheDarkVampire a întrebat:

Am inhalat clor.ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca te simti rau suna la salvare.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Http://www.bioterapi.ro/......_clor.html
"Victima se scoate cât mai repede la aer curat, fiind dezbrăcat de haine, care mai pot degaja vapori. I se va asigura repaos absolut, chiar dacă semnele intoxicaţiei sunt minore şi se va chema ambulanţa.
Antidotul clorului este tiosulfatul de sodiu (Na2S2O3)."

| anonimg a răspuns:

Aici http://www.oltchim.ro/uploaded/FISA%20CLOR_rev.6.pdf se gasesc MĂSURI DE PRIM AJUTOR (paginile 2 si 3).
Peste tot in cazul intoxicarii cu clor, se recomanda ambulanta de urgenta.

| Latinmoon a răspuns:

Sa iesi sa iei niste aer curat si sa nu mai inhalezi clor!batting eyelashes

| giony54 a răspuns:

Sa bei lapte dulce atenuiaza efectul clorului si aerisire prin plimbari in aer curat si exercitii de respiratie, trage aer curat adanc in plamani.

| cupydo0n a răspuns:

Este bine ca ai inhalat si nu ai baut clorul. Atunci era mai rau.
Clorul il inhalezi si chiar il bei in fiecare zi dar in cantitati foarte mici.
Citeste acest articol si te vei lamuri : http://moleculah2o.wordpress.com/2013/06/18/clorul-si-efectele-sale-nocive/

O zi buna.

| LuciaCristina1996 a răspuns:

Mai bine mergi la medic.Un control nu strica.

| TheDarkVampire explică:

Am spalat in baie faianta cu o solutie pe baza de clor si am inhalat.mi s-a facut rau.ce pot face?

| Rosalyn a răspuns:

Daca nu ai ameteli sau stari de greata, nu trebuie sa faci nimic. Eventual sa iei putin aer curat. happy

| Ora411C a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa iesi la aer curat, iar in caz ca ai prin casa lapte dulce o cana cu lapte cald ar ajuta mult, te asigur:*

| ptaha a răspuns:

Dac vezi ca ti-e rau chema ambulanta, cit nu tirziu!

| Lucia_Alb_1922 a răspuns:

Daca se inhaleaza clor (intoxicatie aeriana si nu orala), trebuie sa te dezbraci de hainele pe care le-ai purtat in locul contaminat si sa stai in repaus intr-o zona cat mai aerisita sau iesi afara si stai pe o banca. Daca simti ca nu poti respira foarte bine (ti-a ramas inca senzatia de clor in nas) atunci spala-te pe dinti cu o pasta cat mai mentolata, clateste-ti apoi gura/fa gargara cu o solutie de bicarbonat de concentratie 2% si inspira ceva mentolat, iar in ziua respectiva incearca sa mananci doar iaurt sau sa bei doar lapte. Daca dupa 2 ore te simti tot rau, cheama ambulanta. Bafta