| oidee a întrebat:

Am langa mine o persoana cu arsuri solare.
In primele doua zile nu a avut nimic. De ieri dupa amiaza a inceput sa se besice in zonele in care nu a mai avut contact cu soarele. In rest, e bine. Au aparut si dureri la sani. Cum o pot ajuta? Multumsc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Lasati babismele gen iaurt sau rahaturi de 2 lei...
Exista la farmacie spray special pentru arsuri se numeste Oximed, cu acela sa se dea.
Acest spray este folosit si in spitale la sectiile de arsi...cu babisme gen aloe vera nu trec arsurile happy

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai stea la soare.

| Catrice a răspuns:

Erau la farmacie ceva unguente.
Vreo doua săptămâni ar trebui sa se ferească de soare, sa nu decojească mai târziu pielea.

| dannyel86 a răspuns:

Iaurtul aplicat pe pielea arsa am inteles ca face minuni atunci cand se exagereaza cu statul la soare. Desigur, exista si creme in farmacii, dar e bine sa ceri sfatul unui farmacist.

| oidee explică (pentru dannyel86):

Nu a ajutat iaurtul. Poate daca ar fi fost natural...