| Rj a întrebat:

Am luat 6 zile antibiotice(Augmentin de 1000) de doua ori pe zi pentru o masea umflata, iar dupa o saptamana s-a umflat iar. Am fost la dentist mi-a gaurit plomba, s-a dezumflat si dupa cateva zile aveam fata foarte foarte umflata. A trebuit sa incep iar cu antibiotice(chiar daca trecusera doar 7 zile de la incetarea lor) si deja sunt in a8a zi si nu s-a dezumflat complet. Intrebarea e ce sa fac? La dentist nu pot ajunge pana miercuri. Daca continui inca 2 zile cu antibiotic o sa fie deja 10 zile de antibiotic + alea 6 de la inceput. Mi-e frica sa nu-mi afecteze organismul. Mentionez ca iau Linex(probiotic) care cica protejeaza flora intestinala. Ce alte probleme as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa mai iei si un antimicotic, daca esti femeie, ca sa previi o candidoza vaginala. sa stii ca in fiecare oras exista servicii de urgenta stomatologica, nu ai nici un motiv sa amani consultul pana miercuri.

| bobby_7474 a răspuns:

Alte probleme ar putea sa-ti afecteze ficatul,rinichii,trombocitele,ai putea sa fi facut si o alergie chiar de la augmentin sau de la ce ti-a facut dentistul, trebuie sa ajungi la o urgenta, sanatate

| Rj explică:

Am fost la urgenta si am dat peste un doctor care a zis ca "chiar nu stiu ce sa-ti fac, ia un antibiotic" si pe langa ca nu mi-a facut nimic mi-a luat si bani.
Multumesc pentru raspuns.