| migren a întrebat:

Am luat medicamente antidepresive si am probleme cu erectia acum desi am terminat medicamentele de vreo luna. Cum sa procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Antidepresivele actioneaza la nivelul sistemului nervos central (SNC) caruia ii este subordonat sistemul nervos vegetativ (SNV) care influenteaza si erectia...
Daca ai luat antidepresive, e clar ca ai avut ceva probleme..., care au influentat si starea ta emotionala..., probabil a scazut si libidoul..., nu doar erectia...
Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul ce ti-a prescris tratamentul si sa ii explici! De obicei, antidepresivele se folosesc in paralel cu psihoterapia...care ar trebui, spre sfarsitul tratamentului cu antidepresive, sa aiba eficienta in tratament doar consilierea, fara medicatie!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la psihiatrul care ti le-a recomandat si explica-i situatia. Te va ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o problema foarte des intalnita la persoanele care urmeaza sau au urmat un tratament cu ansiolitice, alterarea functiilor sexuale este data de schimbarile la nivelul sistemului nervos, medicul trebuie sa avizeze pacientul de la inceputul curei despre efectele pro si contra ale tratamentului si pe tot parcursul tratamentului se face un studiu asupra efectelor, bineinteles daca sunt mentionate la timp si de catre pacient.trebuie mers la medic si explicat cu lux de amanunte ceea ce se intampla