| Maxx23 a întrebat:

Am mâncat căpșuni trase în ciocolată dar îngrașă? Mie îmi plac Zilnic aproape mănânc un pic dulciuri. Exagerez oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ingrasa, daca esti pe deficit caloric nu ingrasa nimic cel putin in teorie

| Violleta2022 a răspuns:

Daca manaci 2-3 capsuni, nu.
Dar daca mananci peste 100 gr de capsuni cu ciocolata, da.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Hey. Am mâncat 8 căpșuni laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Probabil ca sunt acele 8, deja 100 de grame si vreo 1000 de calorii.
Daca mai mananci si mancare, peste cele 1000 de calori de la capsunile deja ingerate, atunci poti lua in greutate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Organismul are nevoie si de glucide. Cantitatea acestora sau mai bine zis procentul lor in hrana zilnica sau saptamanala depinde si de varsta. Copiii si adolescentii au nevoie de o cantitate mai mare, pentu crestere si dezvoltare.

| Apokales a răspuns:

Cam orice aliment ingrasa, mancat in cantitati mari. La faza cu capsunile trase in ciocolata, nu ingrasa capsunile atat de rau, insa ciocolata... ea ingrasa rau.

| Stropdeploaie a răspuns:

Woow! Cred ca glumesti asa i? Cum sa mananci zilnic dulciuri? Ai auzit de Diabet? Dar de Obezitate? Dar de bolile cardiace? Intereseaza te! Sanatate!

| Maxx23 explică (pentru Stropdeploaie):

Un pic de dulciuri mănânc, nu am nimic. Mi-am făcut analize big grin nu glumesc

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Maxx23):

Cate kg ai?laughing)

| Maxx23 explică (pentru Stropdeploaie):

Am înălțime de 1.78, 76 kg laughing

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Maxx23):

Scuza ma ca ti zic.dar cam mult...ar trebui sa ai cam 68kg,,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Greutatea optima la barbat trebuie sa fie pana la 2 kg in plus fata de ce trece peste 100 la inaltime. La fete mai putin cu 2 kg. Am zis optima, nu ideala.

| PsyhoChild a răspuns:

Logic ca ingrasa daca sunt cu ciocolata.
Poti manca dulciuri pe fiecare zi daca faci si miscare.

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Nu te ingrijora! viata e scurta, bucura-te de ea♡

| Rinaaa a răspuns:

Cred ca nimeni nu a murit de la putina ciocolata, e chiar recomandat sa mâncăm dulce o data pe săptămână, dar presupun ca ești genul meu o persoana care iubește dulcele, consider ca dacă nu manaci multă ciocolata nu ai cum sa te îngrași tot ce trebuie sa faci e sa ți cond de câte kal în plus are ciocolata/dulcele pe lângă mâncarea pe care o mănânci in fiecare zi, în funcție de vârstă ta poți consuma între 1200 și 2000 Kal, dacă ții cont de kal astea in fiecare zi și de zaharul pe care îl manaci nu cred ca te vei îngrașa. Bine asta depinde si de metabolismul tău. Sper ca am fost de ajutor!