| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. vreau sa slabesc ma puteti ajuta cu o dieta va ror FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Pentru exercitii ar fi bune cateva minute de aerobic pe zi - gasesti pe youtube. Poti face de asemenea abdomene pentru fete dar nu multe, ca sa nu faci patratele. Ar fi cel mai bine daca ai merge la sala de fitness.

In ceea ce priveste regimul alimentar, tine cont de urmatoarele sfaturi...
Nu consuma :
- sare in exces
- lactate mai ales daca sunt grase
- margarina
- seminte, uleiuri, prajeli
- paine alba
- ciocolata si dulciuri, zahar alb in general fie el sub orice forma
- sucuri care nu sunt naturale sau bauturi acidulate
- alcool, tutun
- cereale
- cartofi, fasole, naut, linte, mazare
- banane
- oua
- carne de vita, porc, rata, gasca, vanat, peste gras cum e pangasius
- spaghete, orez, mamaliga laughing
- cafea mai ales daca e indulcita

Poti consuma linistita si chiar ar fi indicat sa consumi :
- apa plata, ceaiuri, cafea neindulcita la caz ca nu rezisti, sucuri naturale de fructe, morcov
- piure de legume, salata de fructe, salata de legume
- cruditati in general
- miere in loc de zahar dar nu in exces
- peste, carne de pui, curcan - carnea o poti manca fiarta sau la cuptor / gratar
- paine neagra / intermediara / de secara / de cereale integrale

Mesele ar fi bine sa fie restranse si dese. Nu manca nimic inainte de culcare (lasa sa treaca macar 2 ore intre ultima masa / gustare si somn pentru ca se depune pe solduri si efortul e inutil)
Nici fructele nu trebuie mancate exagerat. Deja daca mananci mai mult de 4-5 mere pe zi sa zicem, e o problema. Niciun exces nu e bun, tine seama de asta! Daca ai pofta de un desert poti opta pentru ciocolata amaruie peste 75% sau de menaj.
Evita snacksurile si orice nu este natural.
Sper ca am ajutat! Spor la slabit!