| anonim_4396 a întrebat:

Am multe puncte rosii pe spate iar pe umeri imi ies cosuri,
Imi fac baie de 3 ori pe saptamana dar tot apar,
Ce sa fac?
Cu ce sa imi dau ca sa nu imi mai apară?
Vreau un remediu.
Tot spatele imi este acoperit de puncte rosii si nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să te duci la dermatolog

| Violleta2022 a răspuns:

Dusul/ baia se fac zilnic, nu de 3 ori pe saptamana!
remediul este sa faci baie mai des si sa-ti schimbi zilnic hainele.

| alina2k18 a răspuns:

Te duci la medic sa te diagnosticheze si sa iti dea un tratament.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Problema asta nu se poate rezolva fara medic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu se poate si degeaba faci baie ca nu are legatura. mergi la medicul de familie. pana mergi la medic consuma multe fructe si evita grasimile, dulciurile, prajelile
S-ar putea sa fie ceva genetic si deranjeaza doar estetic chiar si asa ele trebuie examinate de dermatolog din cand in cand.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine.
Mersi pentru sfat

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ai o dermatita, o eczema sau cine stie ce afectiune.
Plus ca ai zis ca ai si cosuri, deci acnee pe umeri.
Ele pot trece de la sine in cateva luni sau dimpotriva nici nu trec sau mai rau se agraveaza.
O sa iti recomande medicul un gel cu care sa te speli si o crema.
Plus ca e bine sa faci dus de 2 ori pe zi pentru a mentine o igiena buna, nu de 3 ori pe saptamana...

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Am inteles