| Pufinapufi a întrebat:

Am nascut de patru luni prin nastere normala, alaptez exclusiv si de ieri am sangerari ca la menstruatie.
Este normal!?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Bineinteles ca este normal, deoarece functia de reproducere, deci si ciclurile menstruale si implicit menstruatiile, trebuie sa isi reia cursul natural.
In cazul in care nu iti doresti sa ramai insarcinata, ar trebui sa iei in calcul o metoda de protectie.

Multa sanatate si bucurie alaturi de familie!

| Pufinapufi explică (pentru Floridori):

Multumesc pentru raspuns ...deja i au pastile contraceptive de o luna doar ca nu stiam daca e normal sa am menstruatie in timpul alaptarii.
Am facut consult la medic dupa nastere si e totul bine si nu ma simt rau.
Va multumesc pentru mesaj si pentru gandurile frumoase.
Noapte buna!

| Floridori a răspuns (pentru Pufinapufi):

Cu atat mai mult, in pauza de 7 zile trebuie sa apara sangerarile.
Daca esti in pauza de 7 zile, este absolut firesc si nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Daca sangerarile au aparut in afara pauzei, in timpul celor 21 de zile de administrare, este doar un usor efect advers, destul de comun, ce apare in primele 3 luni de administrare.

Multa sanatate si bucurie! happy

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal este sa mergi la medicul ginecolog el te va consulta si vei afla daca este sau nu normal.

| Dandinelle a răspuns:

Este normal. Si fluxul laptelui incepe sa se schimbe acum. In orice caz daca te gandeai ca e metoda contraceptiva asta de fapt nu era, iar daca doresti o metoda contraceptiva, acum e momentul sa mergi la doctor, unde ti se poate recomanda niste anticonceptionale pentru perioada asta de alaptare.