| Etro a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Acum o luna sora mea a făcut niște bubițe ce nu le-am dat importantă. A trecut o luna de atunci si vad ca inca le are pe tot corpul (mâini, picioare, tălpi, zona intimă). Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Asa cum s-a spus mai sus, sunt o multime de cauze, dar atata timp cat nu sti ce e, nu ai cum sa iei un tratament. Nu astepta pana se agraveaza, un consult la medicul de familie e gratuit si s-ar putea sa te salveze de multa bataie de cap pe viitor. big grin

| Eduard619 a răspuns:

Încearcă cu pastile de Claritine, poate este o alergie. Recomandarea mea este însă să nu o lași așa si să consulți un medic de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe si depinde ce a facut. Se scarpina? E de la mancare, apare dupa ce mananca? Aveti animalute cu purici?
Deci daca apare dupa ce mananca, iti zic sa eviti carnea si ouale.
Poate fi si vreo boala ca "varicela".

| Pati2500c a răspuns:

Buna! Am avut si eu o iritatie ca a surorii tale, pe mine ma mancau bubitele alea si se faceau mari. Am fost la diferiti dermatologi am facut analize. Timp de un an am incercat tot felul de creme, alifii, pastile, si regim desigur pana am mers la farmacie si i-am spus doamnei despre bubitele alea. Mi-a dat o solutie mentolata la 8 lei, dupa 2/3 sapt de aplicare au disparut. Acum nu stiu ce are sora ta mai exact sunt multe cauze, eu ii recomand sa mearga la un medic dermatolog sa faca niste analize, poate fi o alergie la ceva, paraziti intestinali etc. Doctora va sti ce tratament sa ii acorde. Bafta

| Peachdelight a răspuns:

Pot fi multe cauze, de la alergie pana la paraziți interni. Cel mai bine e sa consultați un medic și sa faceți niște investigații. La medicul de familie ati fost? Vedeți ce părere are happy