| melyyy a întrebat:

Am nevoie urgent de niste sfaturi crying
deci chestia asta mi se intampla din vacanta de vara, ma enervez foarte repede, am ajuns sa distrug lucruri prin casa, inainte dupa ce spargeam ceva imi era iar bine, credeam ca am nevoie doar sa ma eliberez dar acum imi vine ameteala si am stari de voma. cauza? ma cert foarte des cu parintii din nimicuri, fac cateodata diverse glume pe seama mea care ma scot din sarite, le-am spus sa nu mai faca asta dar mereu uita! in acest moment imi este foarte rau, de abia mai pot scrie, scuzati daca am greseli big grin
ieri m-am enervat foarte tare, mi-a dus calculatorul la reparat si le-am spus sa nu faca asta caci persoana respectiva putea veni si aksa si mama la telefon a facut o gluma spunandu-mi ca il va lua saptama viitoare, eu am inceput sa tip si ea mi-a inchis telefonul pentru ca era cu mai multa lume imprejur si nu vroia sa ma auda acei oameni ca tipam la ea, in fine am sunat-o iar, mi-a zis sa ma calmez dar nu am putut si am tipat iar, bineinteles ca iar mi-a inchis telefonul. atunci m-am dus in bucatarie si am spart tot ce am vazut
aveti vreun sfat pentru mine? vreau sa fiu mai calma, nu stiu ce sa fac crying am dureri puternice de cap si cateodata simt ca alunec intr-un somn al durerii cum ar fi caci mi-a somn dar durerea de cap nu inceteaza ajutor! va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Sunt reactii normale pentru varsta ta, desi cam exagerate! Te simti nebagata in seama, asta este motivul, si nu gasesesti alt mijloc de a fi bagata in seama decat prin acte violente. Ca astea sar in ochii oricui. Nu asta este rezolvarea problemelor tale : spart tot ce gasesti de spart ce iti este la indemana, vorbe urate, istericale etc etc. Incearca sa fii mai intelegatoare cu cei din jur, in sensul ca sa constientizezi ca nu tu esti centrul universului, esti doar parte din acest univers. Ca nu toata lumea trebuie sa-ti acorde tie toata atentia, ca mai au si alte treburi! Ca daca zbieri, sau spargi, s-ar putea sa te ciocnesti cu cineva care zbiara mai tare si sparge mai multe decat tine. Asta urmaresti?! Esti la varsta cand ti se pare ca nu esti inteleasa, ca nimeni nu iti intelege problemele. Nu este asa. Toti iti inteleg problemele, dar lasa-le apropriatilor (parinti, prieteni s. a.) ragazul necesar sa te lamureasca. Intre timp, daca mesajul meu nu te-a facut cumva sa mai spargi ceva prin casa, bea un ceai de tei sau un pahar de lapte cald inainte de culcare. Si pana sa adormi, fa un rezumat al celor ce s-au intamplat astazi cu tine : de ce ai strigat, de ce ai spart nustiuce, de ce te simti frustrata, de ce te-ai simtit suparata, oare motivul supararii tale era unul esential sau era doar un moft, oare nu era mai benefic daca te abtineai de la manifestari isterice, oare motivele erau serioase, de viata si de moarte, sau erau doar niste mofturi? Inima buna iti doresc!

| mgtow a răspuns:

Aoleu, daca o tii tot asa prost o fi ala care se casatoreste cu tine si o sa aiba parte numai de certuri cu tine de la orice prostie. Mergi la psiholog si el te va calma.

| Minks a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog, eventual de un psihiatru. Ai clar niste tulburari de comportament.

| shadovv a răspuns:

Din cate am inteles te enervezi din nimicuri. Incearca sa treci cu vederea. Cand incepi sa te enervezi spune ti in gand "nu ma intereseaza", "mi se rupe", "nu mi pasa". Priveste partea frumoasa. Apropo parintii tai nu glumesc, doar fac ceea ce e bine.

| Nicole a răspuns:

Salut, de la inceput trebuie sa te calmezi si sa-i explici parintilor ca nu vrei sa va certati si mai ales de la `nimicuri` deoarece asta te scoate din sarite si te distruge.
Explica`le ca nu poti fii calma si ca tot ce iti sta in cale vrei sa distrugi (spargi).
Eu cred ca ei te vor intelege, de asta se numesc parinti.
Daca nu functioneaza poti sa pleci pe vre`o saptamana la o ruda, bunica, prietena...
Ei iti vor simti lipsa si te vor ruga sa te intorci.

Lenuta, numai bine.
Sper ca te-am ajutat!

Pa pa happy

| sonya a răspuns:

laughing) sincer nu e de ras dar serios ai nevoie de un control. Si daca nu poti sa te duci la psiholog ceva ar fi bine sa incerci singura in fata oglinzii. E pueril sa stai s ate superi pe ai tai de fiecare data cand fac glume. Chiar nu se merita cel putin sa fie asta singura problema din toata viata ta. Te asezi in pat si autocontrolul functioneaza f bine. Te calmezi prin puterea constientului. Cel putin asa ar trebui sa mearga. tot ceea ce gandesti se transporta in realitate. intinde-te si fixeazati in cap doar faptul ca nu esti nervoasa si nici nu ai motive sa fii vreodata. si daca nici asta nu merge uitat-te la toate fazele de la camera ascunsa. cauta pe youtube camera ascunsa la chinezi...si trece repede vei vedea

| theorizer a răspuns:

Manusi, ohelari, casca, ciocan thinking

| Lorena_9308 a răspuns:

Ca sa fi mai calma trebuie sa iti impui acest lucru si sa nu te enrvezi din nimicuri, incerca sa te controlezi, nu e normal ca dintr-o gluma a parintilor sa spargi tot prin casa. daca acum cand locuiesti cu parintii spargi tot, cand o sa ai un sot, copii, serviciu si toate problemele o sa vina peste tine ce o sa faci? invata sa te controlezi si daca parintii fac glume pe seama ta, fa si tu glume pe seama lor si asa te descarci, si poate renunta si ei la acest obicei neplecut

| melyyy explică:

Am fost la psiholog si nu m-a ajutat cu nimic!

| Ramona4you a răspuns:

Du-te la un psiholog sigur ai o problemawinking

| adela93 a răspuns:

Toate acestea se întâmplă cel mai probabil pentru că eşti o vacă isterică. Încearcă să te gândeşti la copiii cu leucemie sau la cei cu burta umflata care mor pe capete în Africa în războaie care nu sunt ale lor sau de foame. Ei ce ar putea să dea de pământ? Setul de farfurii al lui mamii cu HIV?

| GeorgianaDragus a răspuns:

Doamne straight facestraight face
cum pot trai cu tinerolling on the floor

| JustThat a răspuns:

Wow... thinking
Fata ia calmante ceva...
Nu te mai inerva din nimicuri oh go on
Nu mai strica tot din casa
Daca te simti mai bine da si tu cu pumnii in perne ca alea nu se strica usor happy

| 孫燕姿 a răspuns:

Sfatul meu este sa mai porti o discutie FOARTE serioasa cu parintii tai, cand sunt amandoi acasa si, cel mai important, sa fii si tu si ei calmi. Incearca sa le explici ca iti displac glumele pe care ei le fac si ca, in acest mod, nu fac nimic altceva decat sa se indeparteze de tine.
In cea ce priveste comportamentul tau cand te enervezi, incearca sa-ti controlezi energia pe altceva: pune muzica ta preferata, fa-ti un jurnal unde sa te poti descarca linistit sau, pur si simplu, fa o plimbare prin jurl blocului pana te calmezi apoi mergi la parintii tai si explica-le ca cea ce tocmai au facut tie ti-a displacut foarte tare.
Asta este sfatul meu, sper sa te ajute, SUCCES!

| BiscuiteBoss a răspuns:

Hei happy.
Incearca sa practici ceva, ceva de genul, nu stiu thinking de exemplu BOX!
Asa te vei putea descarca happy!
Sau happy.
Du-te la un psiholog happy.
Sigurr iti va recomanda ceva folositor.
Baftaa :*!
Funda? blushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatia ta e un pic dificila.Si eu ma cert cu parintii mei dar nu distrug lucrurile din casa.Incearca sa gandesti pozitiv, doar asa vei reusi sa fii mai calma

| Smiiilee a răspuns:

Retragete si u intr. un coltthinking

| Yuukyy a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor ca tu te enervezi repede.
problema e ca tu ar trebui sa fii mai calma, cand te enerveaza incearca sa te gandesti la ce iti place tie cel mai mult, si daca o sa te simti rau cum ai zis zile parintilor ca de fiecare data cand esti enervata ti se face ff rau si sper sa inteleaga.
daca nu inteleg fale si tu glume cum iti fac ei, sau nu mai vorbi cu ei ceva timp, ori zile asa:
''nu mai faceti glume proaste ca o sa va fac si eu sau nu o sa mai vorbesk cu voi!''
si daca o sati mai faca o gluma dupa ce zici asta nu mai vorbesti cu ei si o sa vezi co sa-ti ceara scuzewinking si app. daca vrei sa fii calma am mai zis gandeste la ceva frumos sau la ceva ce-ti place tie ori la un lucru frumos care ti s-a intamplat!
Succes!winking

| Smart a răspuns:

Inseamna ca esti putin tralala la cap du-te la un psiholog