| romaniaTEiubesc a întrebat:

Am nevoie urgenta sa merg la medic, la un medic de familie.sunt bolnav si nu am un medic de familie in orasul in care locuiesc acum.medicul meu de familie se afla la peste 400 de km distanta in orasul unde am locuit inainte.ce pot sa fac in aceasta situatie?
mentionez ca nu e cazul sa merg la urgenta, vreau doar un consult medical.ce fac daca in orasul in care locuiesc nu am medic de familie?
nu am luat de la fostul meu medic fisa mea personala cu istoricul sanatatii mele.pot sa am un alt mesic de familie in actualul oras in care locuiesc sau raman fara medic si imi catu un popa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Uite cum poti sa faci pentru a avea alt medic:
Iata care este procedura pentru schimbarea medicului de familie:

- noul medic de familie intocmeste o scrisoare medicala catre vechiul medic de familie prin care anunta ca ati fost luat in evidenta incepand cu data de …; termenul pentru transmiterea instiintarii este 30 de zile.

- vechiul medic opereaza modificarea si transmite noului medic de familie fisa dumneavoastra in original, fiind obligat sa isi pastreze o copie.

- noul medic de familie trebuie sa primeasca de la dvs o copie dupa buletin si dovada ca sunteti asigurat.

- noul medic de familie instiinteaza CAS despre modificare.
Cauta un medic in oras si cere schimbarea celui initial.Sanatate!

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Vorbeste online cu un medic din Bucuresti aici >> http://www.assb.ro/ la "Chat Medical". Mereu e un medic online, daca nu intra, asteapta cateva minute.
Sa te faci bine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să-ţi SCHIMBI medicul de familie utilizând "procedura" explicată de @ElenaSA.

Sau, poţi merge la un consult cu PLATĂ la orice medic de familie/generalist!

Toate cele bune şi multă sănătate.