| anonimaalee29 a întrebat:

Am niste intrebari...
1. Daca am operatie de apendicita, nu pot naste natural? Multa lume zice ca se poate sparge operatia.
2. Care este mai ok? Nasterea naturala sau prin cezariana? Si de ce?
3. Ce tip nastere afecteaza copilul mai mult?
Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexalb a răspuns:

1. Operaţia de apendicită se sparge doar dacă ai făcut-o de curând (1-6 ani) dacă au trecut măcar 6-7 ani de la operaţie se poate naşte natural.
2. Naşterea prin cezariană este mult mai nasoală decât cred alţii. Adică în ziua operaţiei nu veai avea mari dureri, dar începând cu a doua zi vei avea nişte dureri îngrozitoare timp de aprox. 2-3 săptămâni (depinde de persoană). Dacă naşti natural vei avea dureri foarte mari în ziua respectivă, dar începând cu a doua zi eşti ca nouă. Ţin să precizez că naşterea prin cezariană este recomandată în situaţii extreme cum ar fi: dacă copilul nu s-a întors, dacă treci prea mult de termen, dacă ai bazinul mic, iar copilul este prea mare etc. Deci dacă ai posibilitatea, cel mai bine este natural.
3. Niciuna din naşteri nu afectează copilul evident dacă ai un doctor care ştie să îşi facă bine treaba, în cele mai multe cazuri are mai mult de suferit mama decât fătul. Dacă copilul are capul sub coastă ceea ce se poate întâmpla dacă ai corpul mic şi copilul nu s-a întors, există câteva riscuri. Dar de obicei dacă toată sarcina a decurs cum trebuie, naşterea va decurge la fel.
Fundă?

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti naste natural dupa 7 ani de la operatia de apendicita, nasterea naturala este mai ok pentru ca ai dureri doar in ziua aia nu si in saptamanile urmatoare ca la cea prin cezariana si niciuna din cele 2 tipuri de nasteri nu afecteaza copilul.

| AliGab a răspuns:

1) Nu cred ca are treaba una cu alta. Cred ca mai bine este intrebat un medic, dar in 9 luni de zile cred ca are tot timpul din lume sa se vindece operatia de apendicita.
2) nasterea naturala atata vreme cat nu este vorba de o sarcina cu probleme sau alte complicatii care sa puna viata mamei si/sau a fatului in pericol
3) Nasterea naturala are mai multe avantaje si mai putine dezavantaje, si pe moment si in timp, dar subliniez, sa nu fie vorba de probleme care sa nu permita acest nasterea naturala.