| T!mea a întrebat:

Am niste negi pe degetele de la mana. Ma enerveaza rau de tot pentru ca arata foarte urat. Cum as putea sa scap de ei? Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| coddy24 a răspuns:

Exista in farmacii o solutie care te scapa de ei definitiv, e ca o oja pe care o dai pe negi si in cateva zile chiar si o saptamana gata sunt istorie. E o sticluta mica, dar e cam scumpa. Eu am avut vara trecuta tot pe mana si am scapat in 4 zile de ei. mergi la farmacie si zi-i sa iti arate ce are pentru negi! Succes

10 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Verolit este o solutie care se aplica direct pe negi.Este cea mai buna din cate stiu dar mergi la dermatologie pentru ca ei sunt specialistii.Am auzit ca din produsele naturiste tinctura de rostopasta ar fi foarte buna.

| Georgianna3723 a răspuns:

La farmacie este un tratament numit Veruka. Este foarte bun! Trebuie sa te dai in fiecare seara cu el si in 2 saptamani iti vor trece.
Bafta!

| Corina a răspuns:

Poti sa mergi la un dermatolog pentru a ti-i cauteriza sau pentru a-i trata cu azot lichid. Deasemeni poti incerca cu nitrat de argint de la farmacie, dar e destul de periculos de umblat cu el (nu stiu cati ani ai)si doar daca cunosti vreo farmacista poti obtine, altfel nu. Sau mai exista o metoda, babeasca, cu suc de rostopasca proaspat culeasa. Se rupe tulpina, din care va iesi un suc galbui, cu care vei unge negii. Se vor innegri si o vreme vor arata f inestetic, dupa care, daca nu sunt prea mari, vor cadea. Am uitat sa-ti spun ca si de la nitratul de argint se innegresc. Singura varianta, daca nu vrei sa ai pete maronii pe degete, ramane dermatologul. Deci ai de unde sa alegi. Succes! PS. ATENTIE! Sa nu incerci cumva sa-i rupi sau sa-i tai cu lama (cum am mai auzit pe unele persoane), caci e f periculos. Se poate si muri. Cunosc vreo cateva cazuri de acest gen.

| perla a răspuns:

Daca stai la casa, iei o ata sau sfoara si legi pe ata cati negi ai, ex.ai 5 negi. legi 5 noduri.si spui(asa cum putrezeste ata asta asa sa putrezeasca negii mei)SI APOI O LEGI INTR-UN COLT UNDE CURGE APA DIN STREASINA (acoperis)cand a putrezit ata dispar si negii.sau ai dai cu iod dar nu stiu daca iti trec, eu mi-aduc aminte ca bunica mea asa a facut si mi-au disparut ca aveam si eu tot pe degete! incearca!

| Lya a răspuns:

Unchiul meu a avut si a pus o solutie luata de la Farmacie, un acid, care arde. Si eu l-am folosit pentru. bataturi si dupa o saptamana nu am mai avut nimic. Incearca seara sa te masezi cu o crema sau mai poti incerca in Farmaciile Naturiste. Eu folosesc mai mult produsele naturiste si sunt mai bune decat orice, in orice caz. Succes!

mariana
| mariana a răspuns:

A venit primavara si a aparut Rostopasca, este o planta care are un suc portocaliu, ea se rupe si te ungi pe negii respectivi cu acel suc. Trece dupa tratament in cca 2 saptamani.
Mai este la farmacie un spray pentru negi costa cca 70 lei si in prospect scrie cum se foloseste.
Multa sanatate.

| AGoofi a răspuns:

Am si eu o prietena care a avut, dar acum nu mai are...
S-a dus la un dermatolog... la mai multe sedinte si ti-i smulge sau ti-i arde, ceva in genul am inteles eu, numai ca trebuie sa te duci la cel mai apropiat dermatolog daca vrei sa scapi de ei.

| Selyylove a răspuns:

Exista in farmacii o solutie, nu stiu cum...Arata reclama la Tv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia aia se numeste DUOFILM si il arde