| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Am niște ochelari de protecție PC anti-reflex și îmi lăcrimează ochii când îi port. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ochelarii de protectie anti reflex sunt pentru a feri ochii de luminile "parazite", laterale.
Daca iti lacrimeaza ochii, este din cauza ca lumina monitorului este prea puternic pentru ochii tai, iar tu te uiti la el fixat, indelungat, sclipindu-te rar. Astfel ochii tai se apara prin "ungere" intensa, prin lacrimare.

Pasii ce trebuie sa le faci:
1. Reduce lumina si contrastul monitorului, cat se poate de mult! De obicei, nivel de 25-50% la lumina si 40-60% din contrast sunt cele mai indicate, daca culorile imagii nu se deregleaza. Reglajul se face din butoanele monitorului (in meniul lui de reglaj), dupa o imagine de calibrare sau una bine cunoscuta si pe alte ecrane.

2. Clipeste controlat in fata monitorului, la intervale de maxim 15-20 secunde!

3. La intervale de 5-10 minute "ia-ti vederea" de pe monitor si uite-te circular in jurul tau, schimband directia de rotire de 2-3 ori.

4. Dupa 2 ore de "stat" in fata monitorului ridica-te si plimba-te 5-10 minute!

5. Fa exercitii de gimnastica oculara (de vedere) zilnice! Sunt simple, dar foarte sanatoase ochilor. Asemenea exercitii gasesti multe pe internet, iar dupa un timp ti le vei face instinctiv, din obisnuinta, fiind foarte simple si eficace.