| atn93 a întrebat:

Am niste probleme care in ultimul timp pentru mine sunt foarte frustrante Ma simt aproape tot timpul obosit, nu ma pot concentra am insomnii si ma imbolnavesc foarte des (fac gripa sau m-i se umfla picioarele, sau am febra, sau imi curge sange din nas, sau obosesc/ametesc la efort sau alte probleme sau chiar mai multe la un loc) problemele astea ma supara foarte des.deseori clachez chiar cand am ceva important de facut. nu m-i se pare normal. am 23 de ani locuiesc singur mananc destul de bine in general, nu am activitati foarte grele sunt calm de fel chiar daca imi pierd rabdarea destul de repede. am fost la doctori multi, am ajuns in spital de mai multe ori si nu m-au pus pe picioare niciodata bine spunand ca as fi sanatos. sau dandu-mi anumite medicamente care sincer nu mi-au fost de prea mare folos. in ultima vreme cele descrise mai sus imi afecteaza relationarea cu prietenii, desfasurarea activitatilor, alimentatia. intr-un cuvant nu se mai poate baza nimeni pe mine. A mai trecut cineva prin asa ceva si imi poate da un sfat? ca de la medici (chiar si psihologi si psihiatrii) nu am rezolvat nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

La 23 de ani nu e normal sa te simti asa.
De cat timp ai aceste simptome?
Cata miscare faci zilnic?
Bei suficienta apa?
Esti supraponderal/subponderal?
Ai facut analize de sange (hemoleucograma, fier, calciu)? Cum au iesit?
Ai trecut recent printr-o depresie?

| s4a a răspuns:

Inclin sa cred ca starea ta are mai multe cauze. O afectiune endocrina ar explica o parte din simptome. De asemeni, faptul ca simptomele se agraveaza iarna sugereaza o posibila afectiune ORL.
Avand in vedere faptul ca nu ai mentionat scadere in greutate sau alte sangerari, esti capabil de efort fizic, ai 23 de ani si ai aceste simptome de cel putin 2 ani, ma indoiesc ca ar fi implicata o afectiune maligna. Dar trebuie sa cauti in continuare cauzele.
Fa o vizita la ORL, mergi la endocrinolog si cel mai important:fa-ti analizele de sange daca nu le-ai facut deja.

| andre999 a răspuns:

Este clar ca ai o problema cu tensiunea arteriala, edemele si imunitatea scazuta ma duc cu gandul la o boala endocrina. As tinde catre o hipersecretie de aldosteron mai precis Boala Conn (mai ales daca urinezi des). Consulta de urgenta un endocrinolog. Un test de sange ar trebui sa arate dezechilibrul acido-bazic. Simptomele tale sunt semne ale unei bolii severe fie ea imunologica (limfom, leucemie) sau endocrina.Succes si sanatate.
Ps lasa psihologu du-te la biserica. Numai in Dumnezeu vei gasi linistea.

| Zazu a răspuns:

"Sunt calm de fel, chiar daca imi pierd rabdarea foarte repede", te contrazici singur."Clachez cand am ceva important de facut".
Ce zici? sunt cuvintele tale, psihologii si psihiatri nu te pot ajuta daca tu nu faci niciun efort sa iesi din situatia asta.Totul sta in mainile tale, esti o fire agitata, colerica, care nu se poate concentra. Ametesti, obosesti, nu poti dormi, nu se poate baza nimeni pe tine.Esti o persoana care are nevoie de ajutorul unui specialist pentru ca ssingur nu poti iesi la capat.Mergi din nou la psiholog si ai incredere in el.

| Zady a răspuns:

Sincer iti spun ca ai nevoie de o vacanta ceva de o pauza de la toate activitatile tele.esti stresat.stresul poate provoca enorm de multe traume psihice. cel mai recomandat este o ruptura de la toate celelalte activitati macar pentru cateva zile apoi mai icnerci si mai icnerci.

| atn93 explică:

Fac miscare, nu foarte des pentru ca de multe ori am fost oprit de starea in care ma aflam. uzual merg distante mai mari cu bicicleta (interesant ca nu ma oboseste in mod excesiv asta) inot. de vacante poate fi vorba ca sunt in vacanta acum. si merg intr-un oras linistit destul de des. acolo e ceva mai bine dar problemele raman. is mai accentuate iarna.

| zalisa a răspuns:

E foarte ciudat.
Cred ca ai avut ceva probleme și ele s-au abătut asupra sănătății tale.
Încearcă să-ți iei o vacanță undeva la munte, să te refaci, poate va fi mai bine.
Îți urez mult succes și sper să te faci bine cât de curând.
happy

| SteauaROsie a răspuns:

Acelasi simptome le am si eu
te sfatuiesc sa ti faci o analiza la sange
eu mi am facut analiza la sange
si mi a iesit
anemie prin carenta de fier
doctorul mi a dat sa iau niste vitamine
cica timp de 3 luni
pana imi reglez nivelul de fier din organism
pana mea
mi a dat aia niste pastile
de rup nori
ma simteam obosit
dar daca iau o pastila de aia,
la fotbal cu baietii alerg cat 10 si nu simt oboseala...
bafta

| jordan_8604 a răspuns:

Cel mai bun este sfatul medicului, desii intr-adevar multi dintre ei pun diagnostic gresit. Incearca sa iti faci toate analizele sa vezi de unde ar putea provenii problemele tale.De obicei starea de oboseala provine de la ficat, iar sangele din nas poate fii o anemie.
Dar din pacate nu putem da cu presupusul asa ca cel mai indicat ar fi sa te adresezi unui medic specialist. Incearca la cei privati, daca starea ta materiala este una mai buna, iar daca nu... nu iti ramane decat sa consulti medicul dee familie.