| StrongHeart a întrebat:

Am niste traume pe care creierul meu le-a ascuns bine si nu le pot accesa, credeti ca hipnoza prin regrersie functioneaza? Ar trebui sa le scot la suprafata sau sa caut un mod de a canaliza energia negativa ce vine odata cu constientizarea acestor traume la nivel subconstient? De exemplu prin sport sau alte metode.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce traume ai?

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Am fost rapit de extraterestrii si am fost fortat sa fac sex cu Yoda din Star Wars. laughingGlumesc,evident,nu stiu,diferite traume,orice om cred ca are,poate fi vorba de lucruri adanc ascunse in subconstient,pe care nu stiu daca trebuie sau nu sa le scot la suprafata, cam asta era intrebarea, e bine sau nu sa le scoti la suprafata, daca sunt lucruri pe care ti le amintesti foarte greu, nu imi afecteaza foarte grav viata, dar daca as putea sa vad prin miracol intr-un glob magic de cristal tot ce s-a intamplat in trecut m-ar ajuta sa stiu ce e de facut in continuare.

| Cosmin86 a răspuns:

Am incercat eu si chiar functioneaza.

| Yuoia a răspuns:

Daca au fost ascunse bine de creier/subconstientul tau, a fost pentru protectia ta. De ce vrei sa le reactivezi? Iti place sa suferi?

| StrongHeart explică (pentru Yuoia):

Nu,dar auzisem ca ele trebuie scoase si exprimate, adica vorbite ca sa nu mai suferi.Gresesc?

| Seba2013 a răspuns:

Daca templul tau a fost profanat, trebuie sa expulzezi din el tot ceea ce te murdareste. Asa ca Isus cand ii expulzeaza pe profanii aia din casa tatalui sau (Matei 21:12-13). Este nevoie de biciul acela pentru a face curatenie.
https://phileasdelmontesexto.com/los-mercaderes-del-templo/

Daca totusi linistea si echilibrul mintii noastre au fost tulburate de astfel de ganduri si ispite, cand ni s-a strecurat in minte "amintirea trupului femeiesc", si dezmierdarile pe care ni le poate produce, Sfantul Ioan Casian ne recomanda "sa ne grabim s-o alungam cat mai iute dinauntrul nostru, punandu-ne in fata mai intai amintirea mamei, a surorilor, a rudelor sau a anumitor femei pioase", sau a sfintelor.

Lo sagrado engendra la identidad. Es algo de lo que nos hemos olvidado. Por otro lado, lo sagrado es lo inviolable, lo que no se puede transgredir, lo que no se puede tocar. Cada sociedad ha elegido elementos en sus comportamientos, en sus usos y costumbres que no se pueden tocar; esos elementos inviolables son lo sagrado.

| StrongHeart explică (pentru Seba2013):

Deci tu crezi ca autoflageralea e o solutie?
Nu vorbesc spaniola.
Ce trebuie sa fac mai exact ca scap de gandurile murdare?

| Seba2013 a răspuns (pentru StrongHeart):

Apa este solutia (si nu doar, cruce plus Duh). La botez ne curatam de "omul adamic " ca sa ramana imaginea lui Dumnezeu. Aceasta curatie trebuie sa fie o virtute constanta (spovedania ne ajuta).
In Lege se cere dominare pentru necuratie. Insa aceasta dominare are nevoie de sora ei care este curatia. Nu putem intelege dominarea fara curatie. In Tesaloniceni se arata ca pe langa dominare este nevoie si de curatie. Dupa aceea toate celelalte: rusine, respect, pudoare, modestie, credinta.
Curatia ajuta foarte mult la identitate pentru ca ne purifica de omul adamic care a stricat imaginea lui Dumnezu din noi. Ca sa straluceasca "omul nou" (sau cel din Duh) trebuie sa ne curatim de cel vechi. Iar ca sa pastram lumina aprinsa trebuie sa umblam potrivit spiritului.
Deci este nevoie sa mortificam "omul adamic" sau sa renastem din nou asa ca un fluture. Sau sa decartam tot ceea ce "nu ii" ca sa ramana "ceea ce ii" asa ca o statuie sculptata.

Ca sa intelegi ce insemna omul vechi iti trebuie virtutea credintei. Trebuie sa il iubesti pe Dumnezeu, iar asta insemna credinta. Iar credinta insemna sa citesti legile, cuvantul sau sa il asculti. Dupa aceea daca iti gasesti placerea in legea lui treci mai departe, si tot asa.
Ca omul vechi este pacatos stim, ca doar de aceea alegem sa ne schimbam(penitenta). In Romani 8:12, 13 spune ca daca vom trai "potrivit firii" vom muri. Insa daca mortificam prin Spirit "faptele carnii" vom trai. Deci in viata "potrivit spiritului", este nevoie de Cruce ca sa mortificam faptele carnii (vezi si 1 Corinteni 6:9-10; Galateni 5:19-21).

Iar de omul nou nu de-al lor, ci cel biblic. Daca e sa vorbim de omul nou de-al lor o sa ajungem tot la omul adamic.

| StrongHeart explică (pentru Seba2013):

Stiu ca apa purifica, deci ce spui tu e sa nu mai caut in omul vechi ci in omul nou? Dar daca omul vechi era mai bun? Omul nou e plin de pacate si deja idei oculte si semintele Babilonului au sadit in mine demonii stapanirii.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Am cazut mult,deja doar aripile ingerilor ma mai pot ridica din infernul lor.Cea mai grea lupta pe care o duc e psihica,ma lupt cu ideea de rau si bine.
Doar sangele Lui Hristos si Lumina Lui orbitoare ma mai pot intoarce,dar de ce ma tem,cand el a intrat Viata in mormant si a eliberat mortii din iad? Ce rau imi poate face cineva cand Il am pe El? El e scaparea tuturor,salvarea,adevarul si calea,sangele Lui ne-a purificat pe toti,de la cel mai pacatos la cel mai sfant om,toti ne intalnim cu El la sfarsitul vietii, trebuie sa ne pregatim mai tare, ca diavolul ne incearca zi de zi, si pe El l-a incercat in desert, dupa 40 de zile de post.

| Seba2013 a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca omul vechi era mai bun nu mai venea Iisus. Daca moartea, necuratia, patima(anxietatea), durerea, suferinta, avaritatea, idolatria, lacomia, etc., erau bune......nu mai murea Iisus pentru noi.
Insa el a murit ca sa ne arate ca trebuie sa murim pentru omul vechi. Fara Cruce nu putem invinge. De aceea la Botez murim ca sa traim. Acolo murim pentru pacat si traim o viata noua pentru Iisus. Deci fara Cruce nu putem birui. Constantin a biruit prin cruce, Sfantul Anton tot prin cruce. Deci ei s-au luptat cu pacatul pentru a birui, asa trebuie sa fim si noi, buni luptatori. Deci miscarea lui Iisus prin Cruce, ne arata noua ca trebuie sa mortificam pacatul sau sa murim fata de pacat. Fara Cruce nu mergem nici unde....noi avem grija sa umblam prin Duh.

Crucea trebuie sa fie totala; somatica, psihica, neurochimica, emotionala, sociala, antropologica, ontologica, filozofica, etc. Dumnezeu cauta o schimbare profunda. Freud vorbeste de inconstienent, ei bine crucea trebuie sa ajunga si acolo, ca sa omoare gandurile negative.
Iar in aceasta lupta nu trebuie sa ne bazam doar pe propiile puteri, pentru ca suntem oameni. Ne obosim pentru ca este o exigenta. Avem nevoie de Iisus, trebuie sa ne rugam. Iar el isi face treaba asa ca o firma care da roade singura. Noi doar o ajutam.

| Dana2103 a răspuns:

Da merge hipnoza

| StrongHeart explică (pentru Dana2103):

De unde stii? Ai incercat?

| Dana2103 a răspuns (pentru StrongHeart):

Incearca tu si spune ne si noua. Eu nu garantez pentru nimeni