| enemyhay a întrebat:

Am o alergie la oua, imi ies niste bube, imi apar numai vara, daca consum orice fel de ou.
imi ies pe extriorul palmelor, si pe maini pana la cot...
arata ca acele basici pe care le faci daca te urzici, numai ca putin mai mari.
am fost si la dermatolog, mi-a dat o crema si niste pastile, am scapat de ele, dar dupa un interval de timp mi-au reaparut, pana mi-am dat seama ca sunt din cauza oualelor.
acum daca mananc 1 ou, a 2-a zi imi ies cel putin 2 chestii pe maini.
sfaturi ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bun sfat in alergii este sa eviti alergenul. Tu ai noroc, ai depistat la ce faci alergii si este un singur aliment: ouale. Incearca sa nu mai mananci oua sau preparate care le contin si sa folosesti o noua cura din tratamentul recomandat de dermatolog. Macar 6 luni nu pune in gura nimic care sa contin ou (mai ales albus).

Abh
| Abh a răspuns:

Nu cred ca alergia o faci la oua, ar trebui sa faci eruptia in tot cursul anului, nu numai vara. Nu e cumva alergie la capsuni?

Abh
| Abh a răspuns:

Apropo, la un alergolog ai fost ca sa vezi exact la ce esti alergica?

| alessia5158 a răspuns:

Se pare ca esti alergica la proteinele din oua( respectiva reactie alergica este des intalnita la copii)--- se pare ca albusul, mai mult decat galbenusul din ou, declanseaza cele mai multe reactii alergice. Fa un experiment: consuma o data un galbenus si urmareste daca apare reactia---in alta zi consuma numai albusul. Daca apare numai la albus fara sa apara la galbenus atunci poti consuma galbenusul sau, daca apare la ambele atunci singura rezolvare este sa renunti definitiv in a mai consuma oua (ca atare sau sub forma de maioneza ). Medicul specialist caruia trebuie sa te adresezi in caz ca apare o reactie alergica este alergologul (alergiile nu sunt specialitatea dermatologului chiar daca acestea se manifesta pe piele ) Numai bine!

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai daca e alergie nu ai ce sa faci decat sa continui sa iei acele pastile si eventual daca se agraveaza starea ta de sanatate mai fa-ti o programare la dermatolog si evident nu mai manca oua

| Emma_5696 a răspuns:

Hey. si eu am acceasi problema. pf.

pana la urma este alergie la ou?

acum daca mananci iti mai ies bubite?