| Kaonashii a întrebat:

Am o anxietate fata de oameni pe care nu pot sa mi-o explic. Exemplu cand vine un vecin la usa mea sa imi ceara zahar am o mare retinere si imi tremura foarte tare incontrolabil mainile vizibil.
Ce sa fac? Nu stiu de ce mi-e frica si ma deranjeaza si vocea uneori ca nu o pot controla mereu dar mai grav e mainile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Ce-i cu voi copii, generatia asta, atat de anxiosi?
Cred ca este din cauza izolarii, a statului cu nasul in telefon, a filmelor cu multa violenta.
Ar trebui sa iesi afara si sa umbli mult-mult printre oameni. Sa vorbesti cu ei orice.
Recent eram in Oradea. Unde, acum se reabiliteaza strazile, tramvaiele (pentru turisti) sunt un haos. Voiam musai un abonament de o zi. Care mai nou se scoate de la capatul... lumii. Am intrebat in tramvai:
-Asta, la intoarcere, merge pana la...
-Daaa, au raspuns vreo trei persoane.
-Si de acolo pot sa iau cardul?
Pot sa-ti spun ca a pornit un cor de voci care m-a indrumat si mai bine decat cei de la chioscuri. Era un punct de vanzare mult mai aproape.
Ce vreau sa spun este ca oamenii sunt sociabili, prietenosi, amabili. Doar trebuie sa fii si tu curajos si civilizat. Sa vorbesti cu ei, nu sa fugi. Si ai sa vezi ce bine este si cat de multi prieteni vei avea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vântulalb):

Statul in fata tv-ului/pc-ului tel/ ore in sir de la varste fragede afecteaza grav creierul si creeaza retele neuronale de unde si obsesia de astfel de gadget-uri si depresia, anxietatea, etc.

| Drimmero a răspuns (pentru Vântulalb):

E o generatie de anxiosi, depresivi si dilai. Statul prea mult pe net ii afecteaza pe unii incat nu mai stiu cum sa se comporte in societate, stau prea mult in casa. Cel mai probabil multe dintre problemele astea vin si din traume cauzate de parinti abuzivi (asta daca e cazul) sau traume de alte tipuri, au fost batjocoriti de anumite persoane sau pur si simplu s-au nascut direct cu dereglari, e deprimant ce se intampla. Nu inteleg cum ajung unii sa le fie frica pana si de propria persoana, nu mai zic de alti oameni, inteleg ca oamenii sunt niste jeguri cu 1000 de fete dar nu sunt toti asa, trebuie sa stii doar sa-ti selectezi persoanele si sa nu iti pui increderea in oricine si va fi ok, generatiile ce vor urma vor fi ceva si mai de speriat decat cea actuala, trebuie sa ai abonament la psiholog/psihiatru ca parinte ca sa-l duci din primii ani sa te asiguri ca copilul tau e ok.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Oau! Ai perfecta dreptate. N-am stiut ca ai fost in Oradea. Te primeam cu flori. laughing

| Kaonashii explică (pentru Vântulalb):

Nu ma uit la filme

| Kaonashii explică (pentru Drimmero):

Statul prea mult pe net ii afecteaza pe unii incat nu mai stiu cum sa se comporte in societate, stau prea mult in casa.

Rank 30 din 1.491.288

Putin amuzant

| Kaonashii explică (pentru anonim_4396):

Nu ma uit la televizor si telefon am de la 14 ani cel mai tarziu dintre toti prietenii mei

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Si totusi dintre noi 2 tu esti ala depresiv care tremura la contactul cu alti oameni, prietene : ) )

| Kaonashii explică (pentru Drimmero):

Atunci teoria ta nu e buna

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Am scris unii, deci e buna dar nu stii sa citesti.

| Kaonashii explică (pentru Drimmero):

Tot o genealizare e
Ce rost are afirmatia?
Ce ai vrut sa demonstrezi cu ea?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Kaonashii):

A vrut sa arate ce tare e el ca nu are anxietate rolling on the floor
El fiind ipohondru, deci avand o boala bazata tot pe anxietate rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Ce rost are? Ca e alarmant ce se intampla cu generatia actuala.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Sunt atat de ipohondru incat nu am mai dat la medic de o groaza de ani, atat de mult ma grabesc sa vad ce am. Ai gresit persoana

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Normal ca n-ai mai dat de frica rolling on the floor mai bine afli in ultima faza

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nu e ca si cum am 70 de ani, fumator de o viata si cu tuica la fiecare masa, nu mai dramatizati atat ca nu te imbolnavesti chiar asa in orice conditie.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, tu esti mai rau rolling on the floor esti sedentar, te lauzi ca dormi 4 ore pe noapte si mananci numai tampenii rolling on the floor bate infarctul la usa imediat

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Ai imaginatie, nu gluma/

| darrio2007 a răspuns (pentru Vântulalb):

Corect. Asa as fi raspuns si eu.

| Vântulalb a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc.

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

Oau! Ce simpatic esti! happy

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Multumesc!

38 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu. Cand vine un vecin si-mi cere ceva nu-mi vine sa-i dau ca stiu ca nu mai aduce inapoi. laughing Acum, lasand gluma la o parte, ar trebui sa mergi la medicul de familie sa te trimita la un specialist!

| Violleta2022 a răspuns:

Ha..ha..ha... asta nu-i anxietate fata de oameni, ci zgarcenie si frustrare, ca vine sa-ti ceara ceva ce risti sa nu mai primesti inapoi.

Ce poti sa faci?
Este simplu: sa nu-i deschizi usa vecinului, pretinzand ca dormi sau ca nu esti acasa.

| LoveSleep a răspuns:

Du-te la psiholog. Tot ce ti se intampla are probabil niste cauze in trecut. Constientizeaza-le si iti rezolvi problema.

| raMLesS a răspuns:

Pai esti urat si de-aia, daca erai mai frumos si iti placea cum arati, aveai o alta incredere in tine.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru raMLesS):

Urat? Tu vorbesti? Nici macar nu l-ai vazut.

| Kaonashii explică (pentru NuCitescNotificari):

Da, aiurea comentariu
Sincer nu sunt urat dar nici nu am fost vreodata preocupat de felul in care arat
As vrea eu asta sa fie problemele mele...
Mi-as lasa barba si as rezolva jumatate de problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai cere zahar in 2022?!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Psihoză, atacuri de panică, anxietate socială, posibilitățile sunt multe.

| AVAAVA a răspuns:

Incearac sa trăiești mai mult real decât virtual.
Fa-ti preiteni, iubita, ieșiți la teatru, în natura, sport, biserica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AVAAVA):

Fetele in ziua de azi au in cap doar masini si lovele.
Voar doar plimbari cu bolidu si nimic altceva, nu-l mai baga mai rau in depresie.

| Kaonashii explică (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, am prietene fete si sunt toate ok!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaonashii):

Bine! Din cate explici pe aici nu ai nici-o problema/trauma, problema esti tu!

| Alina0124 a răspuns:

Ar trebui să ai mai multă încredere în tine. Până la urma urmei e tot om și el. Poate ești antisocial, nu ai prieteni? Cum te descurci la datul unei comenzi telefonice sau față în față?

| Kaonashii explică (pentru Alina0124):

Am prieteni. Nu pot vorbi la telefon, evit total
Fata in fata ma mai descurc cu oamenii dar nu cand sunt luat prin surpindere

| Alina0124 a răspuns (pentru Kaonashii):

Atunci esti antisocial, încearcă sa ieși din zona ta de confort, să-ți faci prieteni reali cu care sa poți ieși. Nu ai de ce să-ți fie frică, poate te gândești ca te faci de ras sau ca o dai în balt, dar asta te va ajuta sa depășești aceasta situație.

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfanta Biserica

| Psihologinformare2 a răspuns:

Hei
Ai o oarecare forma de anxietate sociala.
Este complet in regula si nu e o problema mai mare. Ignora celalalta comentarii care nu inteleg ce e aia anxietate. Ce poti incerca e sa incerci usor usor sa te lasi mai deschis la experiente sociale. Suna pe cineva si exerseaza vorbitul. Uita te la filme si podcasturi. Exerseaza tu cu tine si o sa fi mult mai pregatit de viata sociala.
Multa bafta!