| dyenutzadyana a întrebat:

Am o cunostinta care crede ca are candida...sau candidoza...si are aprox 17 ani...si a facut sex neprotejat...
si nu poate sa mearga la genecolog...nu stiti cv tratament?straight facesau c ar putea face...nu stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa mearga la ginecolog. Daca e destul de matura sa faca sex, atunci e destul de matura sa mearga la ginecolog. Daca n-are candida ci tricomonas si eu iti dau tratament de candida? Stii ca ar putea ramane infertila pe viata, sau stii ca ar putea muri de la o infectie netratata a organelor genitale? Si daca tipul, pe langa candida sau blenoragie i-a dat si SIDA? De unde stiti voi ca nu e posibil? Daca ti-e prietena, vorbeste cu parintii ei s-o duca la medic. Iti va fi recunoscatoare mai tarziu.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fratilor, va rog eu ceva: nu mai recomnadati pastilute din alea rosii, nu stiu cum le zice, da' stie sigur farmacista. Ce te faci daca ii da pastile de inima? Ca stiu cateva rosii? Credeti-ma, cu indicatii ca astea puteti fi partasi la moartea unui om, nu e gluma.

| micurutza2005 a răspuns:

Candidoza se trateaza cu antifungice, antiseptice, dezinfectante vaginale, niciodata cu antibiotice pentru ca din astea se face cu astea le intretii se dezvolta cu antibiotice, mai poti face spalaturi2 saptamana.cu ceai de frunze de nuc+galbenele+cretisoara+coada soricelului in 3 litri de apa se pun cate o lingura sau cate un plic din fiecare si se fierb5min.se fac spalaturi de2x/zi e foarte bun trat.

| miriam a răspuns:

Daca ea crede ca are "candidoza"nu inseamna ca asta e si diagnosticul, nu e nimic rau sa mearga la ginecolog si sa vada daca intr-adevar de asta este vorba si sa urmeze tratamentul prescris dedoctor.Nu e de joaca cu afectiunile aparatului reproducator, cand iti incepi viata sexuala trebuie sa fii destul de matura sa mergi la ginecolog chiar daca se intampla la o varsta frageda. Daca ea nu vrea sa mearga poate o convingi tu si o sprijini.

| starchewer a răspuns:

Crek a luat dp chiloti rolling on the floor)... nu uitati ca sunt virusi care se gasesc in corpul nostru dar nu sunt activi... de aceea "cucuveaua" a facut fiind virgina (putin probabil) dar exista o sansa... virusii sunt activatii de stari psihice de stres fizic si psihic... dereglatii hormonale ...sa mearga la doctor... faza cu parintii nu cred ca ajuta ...mai bine va duceti voi aman2 (bine daca nu sunteti una si aceiasi persoana)

| macarale a răspuns:

Stiu eu ce ar putea sa faca: sa se duca la ginecolog. de asta exista medici, sa te consulte, sa iti puna un diagnostic si sa iti dea un tratament.
cum vrei tu ca pe baza a "crede ca are candida" si "a facut sex neprotejat" sa i se spuna tratamentul adecvat? chiar daca o sa se gaseasca cineva care sa stie exact ce medicamente si cum trebuie sa le ia, nu ai certitudinea ca asta e diagnosticul.
asa ca ia-o pe sus si du-o la medic, daca nu vreawinking

| afrodita17 a răspuns:

Simptomele candidozei la femei

- mancarimi in zona genitala sau anala.
- scurgere vaginala consistenta (groasa, albicioasa), cu miros intepator
- posibila inflamatie si inrosire a vulvei
- dureri, arsuri la urinat
- dureri in timpul actului sexual
- infectii ale vezicii urinare
In general tratamentul pentru candidoza consta in administrarea unor ovule (Poliginax spre exemplu sau ovule preparate de farmacii) ce contin antibiotice specifice pentru germenii care au iesit la analiza secretiilor (Candida si eventual alte bacterii asociate). Se pot administra antimicotice si oral, pentru un tratament mai intens. Uneori tratamentul poate fi de scurta durata, alteori poate dura luni intregi.
La inceputul tratamentului i se recomanda pacientei si dusuri vaginale cu bicarbonat medical si ceaiuri (de coada soricelului, de galbenele etc.) care au rolul de a reduce senzatiile de mancarime si usturime.
De asemenea trebuie tratat si partenerul, pentru el tratamentul consta in creme, unguente si pastile administrate pe cale orala
succes!

| Crissa_4407 a răspuns:

La doctor...candida nu se i-a numai prin contact sexual ci se face si de la antibiotice asa ca cel mai bine e sa mearga la doctor...bafta

| Misterious a răspuns:

Bun...eu am avut candida si eram VIRGINA... daca foloseste Ob-uri ar fi bine sa le lase de-o parte .sa foloseasca doar chiloti de bumbac sa rareasca de asemeana si chilotii tanga si sa isi ia clotrimazol pe care sa-l aplice la intrarea vaginului...si de asemeana mai sunt niste pastilute foarte ieftine pe care ti le poate spune farmacista chiar nu imi aduc aminte cum se numesc...sunt rosii dar stie cu siguranta despre ce e vorba... nu e chiar atat de grav...God.multa bafta tongue