| anonim_4396 a întrebat:

Am o durere la masea in partea dreapta, nu ma doare gingia, maseaua are cateva pete de carie pe ea, nu este lucrata sau sparta sau ceva de genul, gingia nu ma doare absolut deloc, dar ma doare de mor cand o ating, ma doare si urechea, mama spune ca m-ar fi tras curentul, dar nu stiu ce sa ii fac am luat ceva pastile si mai imi amelioreaza din durere dar ma doare super tare cand o ating si nu pot sa mananc, repet nu este sparta sau lucrata la ea are doar cateva pete de carie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ia un nurofen sau ibuprofen si mergi la stomatolog. Analgezicele iti vor calma durerea pe moment, dar dupa ce va trece efectul te va apuca iar. Trebuie tratata cauza, respectiv acele cari de pe dinte.

| PeFuga a răspuns:

Buna! fara o radiografie nu ai de unde sti exact ce este acolo. E posibil ca in spatele acelei mici "pete" sa fie o masea complet sfaramata in interior... mergi la dentist. Pana atunci ia nurofen forte pentru durere.

| Ilie_Vasile_1974 a răspuns:

Trebuie sa de duci la dentist