| mya_4475 a întrebat:

Am o fetita de 11 luni si papa ff putin, avand in vedere ca acum o luna papa fffffff bine. ex:i faceam un mar si o banana si manca tot.si supa manca acum tot cei fac arunc ca nu vrea arunca jos nici cereale nu-i mai plac.de dormit doarme ffffff bine.cand era mai mica era mai grasuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu te speria... se mai intampla... urmareste daca are si alte simptome... daca e vesela, doarme, nu are febra nu are scaune diareice nu e nici o problema... poate problema este ca ii ies dintisorii... la 11 luni trebuie sa aveti 2 incisivi jos si trebuie sa iasa cei doi sus... insa fetitei mele primii dinti i-au iesit la 11 luni jumate... toti cei 4 incisivi centrali deodata, a fost un chin... ca si simptome cand ies dintisorii - roade tot ce ii iese in cale, saliveaza mai mult decat de obicei, evita sa manace, e tot timpul cu suzeta intre arcade, febra... asa ca mai ai rabdare si daca tot nu mananca poti sa mergi cu ea la medicul de familie si cere niste analize de scaun... sa nu fie ceva viermisori... multa sanatate...

| Dara a răspuns:

Mya, daca fetita e vesela, doarme bine si are energie, inseaminea ca ii merge bine si nu ai de ce sa-ti faci grisi. Copiii mai au perioade cand nu mananca asa cum si-ar dori mamicile, dar sunt trecatoare. Si vor mai fi. Trebuie sa te gandesti ca daca noi adultii suferim din cauza caldurii si cei mici sunt afectati; in acest caz, scade apetitul sau nu mai dorm cum trebuie. Daca totusi vezi ceva schimbat la copil e bine sa mergi la un medic pediatru, pentru un consult. In felul acesta vei avea siguranta ca totul e in ordine. O zi buna!

| doinisor a răspuns:

Pune pe o masuta mai multe feluri de mincare si lasa fetita sa aleaga ea ce doreste sa manince.

| eva_2950 a răspuns:

Nu tot timpul copiii mananca la fel. uneori mananca mai bine, alteori mai putin iar uneori chiar deloc lucru care le sperie pe mamici...atat timp cat copilul este sanatos(lucru certificat de medic)nu ar trebui sa te sperie lipsa apetitului alimentar al copilului.Cat despre faptul ca acum este mai slabuta este ceva normal pentru.ca acum consuma mai multa energie decat atunci cand era bebelus si doar manca si dormea.
Toate cele bune micutei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doaminea la caldura asta tin sa spun ca si noi mincam din an in paste. Spuneti ca daca a mai crescut a mai slabit.Pai.e ceva normal.

| klodi a răspuns:

Apetitul copiilor se modifica de pe o zi pe alta, vad de pe fetita mea. Daca nu da seminee de vreo boala adica febra sau moleseala plans continuu sau orice semine ce iti arata ca nu ar fi bine eu zic sa nu te alarmezi.Manaca ea atata cat simte ca ii trebuie, nu trebuie in nici un caz fortata sa manance.Insa daca nu esti sigura ca doar apetitul s-a schimbat poti sa o duci la un pediatru, e cel mai sigur si te linistesti dupa acea.