| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si sunt mai plinut, am 1.60 si undeva la 55kg.Si am sfarcurile mai in fata,iar uneori cand pun mana exact pe sfarc ma doare si simt ca o piatra. Uneori la stangul, uneori la dreptul, uneori niciodata. Este de la grasime sau este ginecomastie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te apuci acum de slabit slabesc si sanii, bineinteles.
Daca nu, risti la vara sa rada prietenii de tine si sa-ti spuna ca porti sutine, ca fetele.
Nu mai spun ca este foarte nesanatos sa ai atata tesut adipos pe abdomen si sani.

| stanila33 a răspuns (pentru Violleta2022):

Momentan nu este sa se vada sau ceva clar. Se vede o mica umflatura peste tricou, dar daca stau fata in fata cu cineva nu se observa doar daca ma vede din lateral

| Violleta2022 a răspuns (pentru stanila33):

Asa crezi tu ca nu se observa, ca tu nu ai cum sa vezi asta, dar cei care-ti vin din fata, cu siguranta iti observa sfarcurile din tricou, fiind inevitabil, ca doar nu le ai pe ceafa, sa nu se vada.

| stanila33 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si imi poti recomanda ceva exercitii ca sa lucrez partea aia si sa slabesc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru stanila33):

Daca ai tesut adipos pe abdomen, te asigur eu ca ai pe tot corpul.
Apuca-te de un sport: inot, atletism, basche, handbal sau fotbal.\Ori apuca-te de alergat minim 1 ora pe zi si vei slabi frumos.
Renunta la paine si dulciuri, ca acelea sunt vinovate de tesutul adipos de pe corp.

| stanila33 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te ajuta sa bei mai multa apa.Am inteles ca te ajuta sa arzi mai repede sau ceva de genu.Eu beau undeva la 3l+ pe zi

7 răspunsuri:
| stanila33 a răspuns:

Tin sa mentionez sani sunt putini iesiti din standard. Am vazut ca mai zicea ca este ginecomastie de gradul 1, dar eu vreau sa slabesc. Odata cu slabitul se duc si ei?

| Margelu_Denis_1997 a răspuns:

Te transformi