| cristina2807 a întrebat:

Am o intrebare: am mancat ciocolata (o patratica) care era sfaramicioasa iar pe ambalaj scria data de expirare astfel: "14.10.2011...6" Ce inseamna aceasta data si ce se intampla daca am mancat-o? Parintii ziceau ca nu patesc nimic. Va rog ajutati-ma! (era ciocolata cu rom)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Data de expirare, adica pana la aceea data ne da producatorul garantia ca produsul e conform si ne recomandata sa consumam produsul pana la aceea data.
e expirata cam de mult nu stiu ce sa zic, probabil nu patesti nimic, dar daca e sa iti fie rau, problabil la stomac, greata, varsaturi, diaree, se elimina ciocolata expirata din organism si vei fi ok.

| hummmer a răspuns:

Vei trăi. Nu păţeşti nimic.

| cristina2807 explică (pentru hummmer):

Cata perspicacitate. Multumesc... Tocmai mi-a aparut ceva pe corp straight face

| hummmer a răspuns (pentru cristina2807):

Sună la 112.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru cristina2807):

De la o patratica nu poti pati nimic.Cel mult uricarie.Bea ceaiuri multe si nu te scarpina.