| TheSeventhSin a întrebat:

Am o intrebare, am probleme cu stomacul si vreau sa stiu daca poate avea legatura cu faptul ca nu mananc aproape deloc paine.
Am 20 de ani dar nu mananc paine deloc, oare asta sa fie problema? (Si de mancat nu prea mananc in general), am auzit ca fibrele (care se gasesc in paine) sunt foarte importante pentru digestie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mananca vegetale si fructe altfel mori pe la 40 cu un cancer gastric

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU e bai ca nu maninci fibre, dar sa bagi alte alimente cu fibre - leguminoase, in general, orez.

| Ineys a răspuns:

"Nu mananc paine, oare asta sa fie problema?" - Nu, n-are nici o treaba.

"Nu prea mananc in general" - Bingo.

Nu avem nevoie de paine ca sa traim sanatos. Dar daca sari peste mese sau nu mananci suficient sau mananci alte prostii e normal sa ai probleme cu stomacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În situația ta sunt și eu, din păcate... straight face
Nu m-am gândit până acum la faptul că dacă nu mănânc pâine decât rar stomacul meu ar avea de suferit.

| anonim20976 a răspuns:

Am avut si eu o problema grava cu stomacul in 2018, mananca supa in fiecare zi, dormi mai devreme, bun ar fi de la 21:30 dar daca nu poti, dormi de pe la 23:00, o sa te simti mai bine, dar mananca macar 3 feli de paine pe zi, mici sau mari, doar mananca-le, si cel mai important si greu pentru unii (dintre care si eu) mananca supa, orice supa, ai incredere in mine, te vei simtii mai bine in cateva luni, eu dupa o luna, stomacul meu nu ma mai durea ca inainte, acum tu faci cum vrei, o zi minunata sa ai!

| ColoIonut a răspuns:

Problema nu e ca nu mananci paine, problema e ca nu mananci in general. Astfel, stomacul, pentru a obtine hrana, se mananca singur, in sensul ca mananca peretii care te protejeaza de acidul gastric din interiorul stomacului.
Iti recomand sa ai mese la ore stabilite si calculeaza-ti numarul de calorii. Ma gandesc ca doresti sa slabesti, dat fiind ca spui ca nu mananci paine deloc. Ai grija, nu painea si sucurile de ingrasa, ci DEFICITUL CALORIC, adica trebuie sa arzi mai multe calorii intr-o zi decat consumi.
Sper ca te-am ajutat.

| TheSeventhSin explică (pentru ColoIonut):

Ai spus foarte bine pana la un punct laughing eu nu mananc maine ca asa sunt de mic copil, ideea e ca chiar as vrea sa ma ingras pentru ca sunt subponderal.
Din pacate nu am ore fixe la care mananc, ma culc tarziu ma trezesc tarziu si asta imi deregleaza tot programul.
As vrea si chiar incerc sa ma culc devreme mai ales acum pe timp de vara, sa imi revin.
Vreau sa incep totodata sa fac si sport, acasa si/sau sa mai alerg prin parc etc.
Dar nu stiu cum anume as putea sa-mi gestionez mesele, nu stiu ce anume as putea manca si cand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Nu ai detaliat cum - cu cine traiesti si de ce ai programul alandala. In principiu te-ar ajuta foarte mult sa iti faci un tabel in care de duminica seara sa iti planifici mesele pentru intreaga saptamana care urmeaza si sa ai cumparaturile deja facute, eventual sa mai iei o data la doua-trei zile legume/fructe proaspete.