| Crisstinayy12 a întrebat:

Daca tu mesteci mancarea, de exemplu, dar nu o inghiti, ci o arunci, dar tot ai mestecat-o, se pune ca calorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, pentru ca ai scos-o din gura si nu a intrat in organismul tau

| Catrice a răspuns:

Da, chiar dublul caloriilor. Nu știai ca asa s-au îngrășat unii de nu au putut slabi pe urma?

| Frank51 a răspuns:

Asa cum a spus un user mai sus, din pacate se dubleaza numarul caloriilor datorita faptului ca organismul se enerveaza cand nu primeste combustibil si ca reactie adversa creste ritmul cardiac. Mai bine mananci mult si te ingrasi decat sa faci infarct, corect?

| Apokales a răspuns:

Scarbos, dar cred ca da pentru ca se dizolva in saliva.

| WhiteLife a răspuns:

Nu e indicat sa faci asta. Pe langa faptul ca irosesti mancare, te poti imbolnavi. Atunci cand introduci mancare in gura, se secreta o cantitate mai mare de sucuri digestive. Daca mancarea nu ajunge acolo, sucurile raman si, in timp, vor roade mucoasa (si se poate ajunge la gastrita).

| AnaQ a răspuns:

Da, se pune ca și calorii, normal ar fi să mănânci tot și să nu mesteci apoi sa arunci, încearcă sa mănânci sănătos, calorii e absolut necesar sa consumam fie ele din alimente sănătoase fie nesănătoase.