| Eu4EverX a întrebat:

Am o intrebare fumatul dauneaza glandei tiroide? Eu stiu ca numa in timpul sarcini dauneaza. Se poate vedea la analize daca glanda tiroida este afectata din cauza fumatului? ( intreb pentru o prietena deoarece a fost la analize de sange si nu e foarte inregula tiroida)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fumatul afecteaza functionarea glandei tiroide, mai ales daca persoana are o predispozitie la suferinte tiroidiene. Nu se poate sti cat din afectarea tiroidiana este datorata fumatului, de aceea orice persoana depistata chiar cu modificari minime tiroidiene trebuie sa se lase imediat si complet de fumat.

Abh
| Abh a răspuns:

Dupa cum zice asta de deasupra a carei nume e indescifrabil, fumatul ataca absolut toate organele, inclusiv pielea, creierul si glandele endocrine, la orice ora din zi si indiferent ca esti insarcinata sau nu.

| unicka a răspuns:

Tutunul dauneaza sanatatii in general, nu numai la glanda tiroida.

| dichi a răspuns:

Va recomand preventiv un tratament naturist pentru glanda tiroida cu ceaiuri. Este 30 de lei si poate fi achizitionat de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro/......-Naturist. Succes

| SnicK a răspuns:

Tutunul este un drog care este legal, incurand nu va mai fi dupa cum au anuntat la stiri.
DACA VRETI sa ajungeti la Sapa de lemn, continuati sa fumati
Fumati=Strici banii+Strici sanatatea si cu ce te alegi? Cu un Rahat.

| sergiu a răspuns:

Ca fumator ce sunt, vreau sa iti spun ca fumatul afecteaza tot din cap pana in picioare. Dupa 6 ani jumate de fumat incep sa simt incet incet efectele si tocmai de asta ma gandesc tot mai serios sa ma las de fumat pentru ca sunt tanar si nu vreau sa am probleme grave mai tarziu. Sper sa si reusesc, Doamne ajuta happy

| loredana2012 a răspuns:

Fumatul dauneaza la tot...si cand spun tot ma refer chiar la tot

| vyo a răspuns:

Da se poate sa afecteze, cred ca cel mai bine e sa lase tigarile, tutunul dauneaza grav sanatati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totul ca este legalizat, tutunul este un drog. Este drept ca tigarile (comparativ cu drogurile ilegale) nu produc o dependenta chiar asa de puternica, dar contin substante cancerigene foarte periculoase si determina si alte imbolnaviri. Chiar si pentru fumatul pasiv este valabil ca nu exista un prag de siguranta, fata de care o cantitate mai mica nu ar putea produce cancer. Fumatul coloreaza dintii si produce un miros neplacut pentru nefumatori. Reclamele de tigarete sunt afise colorate si atragatoare, dar sub care scris marunt apare negru-pe-alb si foarte clar:

Tutunul dauneaza grav sanatatii!

Substantele daunatoare din fumul de tigarete sunt de 2 categorii:

nicotina

substante cancerigene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumatul dauneaza grav in orice situatie in orice organ la orice aparat la orice glanda zi si mie unul care il recomanda ca face bine la sanatate anafara de cea mintala care eu niu vad nici o logica ca inghiti fum si te simti mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost operata de 2ori de tiroida, sunt fumatoare si am intrebat medicul daca este ok dar...gandind logic tutunul dauneaza tot. dar nu inteleg "in timpul sarcini dauneaza tutunul tiroida?"este o mare prostie nu are treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca da fumatul dauneaza ff mult!