| Numeoarecare12 a întrebat:

.. Nu stiu daca este vorba de anxietate sau daca sunt extrem de timid dar imi este frica sa fiu langa alte persoane necunoscute. de exemplu daca sunt in autobuz si o persoana se uita la mine incep sa cred ca se gandesc la felul in care arat si ma simt jenant si incep sa transpir si sa fiu panicat, imi este foarte greu sa vorbesc cu o alta persoana pe care nu o cunosc fara sa ma balbai sau sa spun tot felul de aberatii. Ajutor. Imi este foarte greu sa traiesc asa zi de zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Pentru inceput poti incerca un psiholog. Acesta va discuta cu tine, iar daca va considera ca problema pe care o ai nu poate fi rezolvata doar cu ajutorul sau, te va indruma catre altcineva, un medic sau psihiatru. Dar tine cont de un aspect foarte important, acela ca TU esti un pion important in ecuatia aceasta. Trebuie sa iti doresti si sa vrei sa depasesti acesta situatie cu ajutorul specialistilor, fie ca vorbim de psiholog, psihiatru sau medic.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la medic

| Numeoarecare12 explică (pentru mgtow):

Ce rezolv la medic? Prietenii mi-au spus ca nu se iau medicamente pentru asa ceva

| mgtow a răspuns (pentru Numeoarecare12):

Nu stiu situatia ta, medicu va face o evaluare si va afla ce ai

| Violleta2022 a răspuns:

Ii pare foarte rau sa-ti spun, dar asta nu este comportament de om timid sau cu anxietate, ci ceva mai avansat, precum paranoia.
Te sfatuiesc sa vezi un psihiatru, ca sa primesti ajutorul necesar acum, cand inca esti mic si te poti vindeca, ca evolutia sa nu degenereze in schitofrenie sau altele.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste anxietate socială. Se iau medicamente anti panica pentru asta. Consulta un medic psihiatru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de tratament anxiolitic. din cauza emoțiilor negative transpiri. anxietatea se poate vindeca și natural mergi la un psiholog. O poți ameliora și chiar vindeca făcând sport sau socializand cu oameni străini. Primele încercări vor fi grele dar ulterior totu va veni natural și nu o sa te mai bâlbâi sau transpiri. Din prea multe frici ai anxietatea asta însăși mintea ta e cauza proiecția ta mintala tu trăiești din trecut sau te gândești la viitor ca va fi catastrofal dar tu ratezi starea de a rămâne în prezent nu te mai gândi la trecut și viitor trăiește momentul trăiește prezentul tu singur îți biciuiesti mintea. Anxietatea asta nu exista da simptomele da
A fi în prezent înseamnă a fi simțuri nu înseamnă a fi și a gândi. Stau în prezent dar gândesc deci nu, doar fi fi simțuri, fi văz fi auz fi ceea ce simți.
A fi prezent sau a gândi sunt 2 lucruri diferite, nu trebuie încurcate lucrurile cum ar fi mâncatu cu mâncărimea
De ex ii explici unui tovaras ca ieri ai văzut un film sau ai avut o conversație atât de plăcută încat ai ras în hohote, nu te ai mai simțit atât de bine de foarte mult timp dar atunci când ai ras te ai simțit f bine iar mintea fiind secundara imediat a venit și a explicat ca te-ai simțit foarte bine, deci gândirea explica ceea ce tu simți. Simțurile sunt principale iar gândirea secundara
Ea explica ceea ce tu gândești deci când spun sa fi în prezent înseamnă a fi doar simțuri adică văz auz și ceea ce simți.
Stand în prezent și discutând ceea ce simți ești într un prezent mental
Deci în starea de prezenta dispare toată anxietatea stresul, depresia și in afara de asta trăiești ești ființa care trăiește viata deci nu trebuie sa fii ființa care vorbește despre viata, aceea este doar descrierea ta despre viata, dar tu când descrii viata ratezi trăirea trebuie sa fi conștient de lucru asta.
Nu fi gânditor nu povesti despre viata e ca și cum ii spui "prietenului" tău despre starea ta de bine în timp ce ai ras este doar povestirea ta din ce ai făcut ieri nu poți sa ii dai starea de simt ce ai simțit în momentul ala dar în schimb i o poți descrie.
Acum pe alt înțeles
Deci ce înseamnă prezentul: ziua de mâine nu exista nu are cum nu exista altceva decât acel moment prezent. nu exista ieri sau mâine, și ieri a fost tot un moment de" acum " tot un moment prezent, mâine o sa fie tot un moment de prezent iar noi ne am făcut un obicei de fapt tu sa îți proiectezi viitorul și sa îți faci griji pentru el chiar de ar fi el un viitor frumos vb vine oarecum îți faci /ne facem griji pentru el. Și obișnuinta te a te gândi mereu în viitor te face sa ratezi prezentul.
Maine va fi tot un aici și acum dar atenția ta este în imaginație își proiecteaza fericirea orice întâmplare și o proiecteaza în viitor (imaginația ta) datorita ca asa o fost obișnuită sau asa ai obișnuito tu/noi sa lași prezentul care este singurul moment care exista din viata asta și sa proiectam imediat viitorul care este doar o proiecție
Maine va fi tot un moment de aici și acum iar dacă înțelegi toată chestia asta ca trecutul este mort viitorul încă nu o venit și fiecare moment este doar momentul prezent atunci o sa descoperi ca ești bine indiferent ca ai o casa sau nu ai bani pentru mâine o sa cauți momente sa fii mai bine dar nemaiavând nervi cu agitația cu stresul tu îți faci griji pentru viitorul care nici nu o venit și făcunduti griji trăiești emoții negative in afara de asta e doar o distragere de a gândi despre viitor și tu ratezi prezentul, ratezi viata care e doar în momentul acela respectiv
Mergi pe strada și proiectezi despre ce va urma sa fie peste 5 minute, 10, jumate de h îți proiectezi o discuție îți proiectezi un eșec sau succes o faci în mod constant da asta e distragerea ca tu când îți proiectezi despre trecut sau viitor nu poți gusta din prezent ești total și în mod constant despre părerea ta despre ce va fi în viitor.
Anx nu este reala de ex dacă ți foame nu te pot pune la masa și sa te gândești la mâncare și foamea o sa îți treacă nu exista asa ceva. O sa sp ca vrei sa mănânci dar trebuie sa fie ceva palpabil sa simți asta e realitatea dar Anx nu este reala ca sunt doar gânduri despre ieri și mâine despre frici

Anx provine dintr o frica, gândul care provoacă care provoacă Anx într un fel sau altul este frica, frica despre ce urmează, frica despre a nu ți fi e rău, frica de a nu muri. Etc
La baza este frica nimic altceva. Anx nu o existat da tu ai făcut menținând o sub forma de gând în prezent iar corpul ți o trăit emoția l-ai speriat și atunci apare agitația, tremorul, transpirațiile, gura uscata, balbaitul etc. Nu este deloc ușor sa ramai în prezent și eu încă învăț sunt tehnici de a învață avem un maestru care știe încă unu la fel eckart tolle puterea prezentului
Dar pana înveți tehnicile astea e greu asa ca ai nevoie de calmante de la un medic specialist care sa te calmeze sa nu mai fi asa anxios trebuie sa găsești cauzele care te o dus în situația asta trebuie sa ieși din zona de confort sa îți schimbi stilul modul de a gândi și o alimentație sănătoasă dar socializarea face cele mai mari minuni și sportul făcut regulat. Dacă ai frica nu ești timid ești anxios mergi cât mai repede la medic pana nu se cronicizeaza. Îți doresc multă sanatate și putere sa treci peste. Într o zi o sa ramai mirat ca ai avut asa ceva vei fi bine tinete de tratamentul care ți se da.