| 96Love a întrebat:

.. se poate pierde acuitatea vizuală daca mi-a sărit ulei încins in ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ochelarii nu sunt sigur dar vad ca sunt și alte metode: "Folosirea lacrimilor artificiale, clătirea cu soluții saline și împachetări reci pentru ochi ajută de asemenea. Tratamentul farmacologic (antihistaminice, antibiotice) depinde de tipul de cauză."

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti pierde chiar si complet vederea cu acel ochi.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde cat este de grav. Da, este posibil chiar si sa ramai orb de la asa ceva nu doar sa vezi mai prost decat inainte dar ma repet, in functie de gravitatea leziunii provocate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mie mi-a ajuns in ochi ulei incins acum vreo 2 ani dar nu am observat nicio problema din cauza asta. M-a durut cateva minute (sau poate peste o ora, nu mai stiu) dar a disparut.
Deci te doare, simti vreo jena ceva la ochi, ai avut tulburari de vedere gen vedere incetosata mai mult timp sau sa vezi stelute, scantei etc? Daca raspunsul e nu hotarat, atunci nu cred sa fie problema

| 96Love explică (pentru Furnicuta000):

Il simt obosit, de aproape vad normal cu el dar de departe vad imaginea ștearsă, mai ales literele sau cifrele...iar daca imi pun mana pe celălalt ochi si ma uit numai cu asta in care mi-a ajuns ulei nu vad sa citesc clar literele... mi-e foarte fricasad

| 96Love explică (pentru Furnicuta000):

Ceva de genul vad cu el, ca si atunci cand camera de la telefon nu focalizeaza si se vede mai sters☹

| Furnicuta000 a răspuns (pentru 96Love):

Aa pai daca persista mai mult de cate ore sau chiar zile, ar trebui sa mergi la un control. Nu vreau sa te sperii, dar vederea e cel mai important lucru.

| Bruno92 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ce mă pace că ești bine awala că tie tata :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cele mai multe cazuri de arsuri oculare termice, gradul de afectare a structurilor ochiului este redus, deoarece pacientul are reflexul de a inchide ochii atunci cand sursa de foc sau aburul se indreapta spre zona fetei. Astfel, pleoapele reusesc sa protejeze intr-o oarecare masura suprafata oculara.
"Indiferent de severitatea leziunilor, arsura oculara este o urgenta oftalmologica! Pacientul trebuie sa mearga de urgenta la un medic specialist care sa evalueze leziunile si sa ii prescrie tratamentul adecvat."

| 96Love explică (pentru anonim_4396):

Tratamentul poate consta si in purtarea ochelarilor? Mi-e frică de chestia astasad sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru 96Love):

Cu ochelarii nu sunt sigur dar vad ca sunt și alte metode: "Folosirea lacrimilor artificiale, clătirea cu soluții saline și împachetări reci pentru ochi ajută de asemenea. Tratamentul farmacologic (antihistaminice, antibiotice) depinde de tipul de cauză."

| Bruno92 a răspuns:

Mergi la oftalmolog e spre binele tau happy

| 96Love explică (pentru Bruno92):

Stiu,dar doar in timpul saptamanii este la spital... luni merg cu siguranta

| Devil21 a răspuns:

Da! Exista acest risc.
Sper ca edti noroc si vei scăpa

| Devil21 a răspuns:

*esti