| MARGARETA199734 a întrebat:

Am o iritație între fese de aproape 5 zile, nu mai suport mâncărimea aia.
Am înecat cu crema bepanthen dar nici un rezultat.
Ce pot sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apă si săpun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic, ca sigur trebuie un tratament dat de specialist. Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Apă oxigenată speli si dai cu pudră baneocin, sigur te ai iritat, ai transpirat in zona aia si te ai iritat, daca te scarpini e rau ca faci niste răni care greu se vindeca, roaga o pe mama ta sa te dea cu baneocin este o pudră care usucă bubele si grabeste vindecarea, dar din ce cauza au apărut?

| MARGARETA199734 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nici acum nu mi-a trecut in totalitate
Am fost aici la medic mi-a dat anusol, nu mai trecut, am vorbit cu un medic in România mi-a spus ca e o candida, ciuperca ceva de genu luata de la baie
Acum am rivanol cu Canesten

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dermatoze,boli ale pielii: argila pe cale interna in fiecare dimineața, vreme de 20 de zile. Local: badijonări cu apa argiloasa de 2 ori pe zi pe care o lăsam sa se usuce; se spala după 20 de minute. pentru sporirea eficientei, pentru înmuierea argilei se poate folosi in loc de apa, ceai concentrat de Scoarța de Stejar sau Galbenele.
Citat din cartea "Sanatate si Vindecare... "de Sorin Nicola
Din punctul meu de vedere argila este cea mai buna in tratamentul bolilor de piele. Argila se găsește la magazinele naturiste.