| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica crapatura in coltul gurii, dar destul de dureroasa. sad Stie cineva cum s-o tratez mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Crema du-te la farmacie love struck

| snepy a răspuns:

Incearca cu crema de galbenele

| Barajag a răspuns:

Cumpara de la farmacie unguent, se numeste Aciclovir, te asigur ca e foarte bun...byehappy

| xibalba a răspuns:

Ursulika, tin sa te contrazic. Aciclovir se foloseste cand ai herpes si iti usuca excesiv pielea (il folosesc eu mereu cand am herpes) si ramane si semn cateva zile... de la pielea uscata.

Inteleg din crapatura... o crapatura si nu herpes. Eu zic sa folosesti o crema de galbanele, e foarte buna sau orice alta crema pe care ti`o recomanda farmacista. Bafta!

| Barajag a răspuns:

@agec:ok, fie cum spui tuhappy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foloseste Aciclovir. apoi balsam pentru buze de la Neutrogena(il gasesti la farmacie).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crema de galbenele, e buna, ieftina si ce e mai important nu contine tot felul de chimicale.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Aciclovir nu e bun in acest caz deoarece ceea ce ai tu mai mult ca sigur este o zabaluta (Piodermita)... care poate avea mai multe cauze... cel mai frecvent sunt streptococii localizate la colturile gurii. Se caracterizeaza printr-o plesnitura superficiala a pielii si mucoasei colturilor gurii, care zemuieste si este acoperita de o crusta de culoarea galbuie, tipica pentru leziunile streptococice. Leziunea este dureroasa, mai ales in timpul vorbirii sau alimentatiei. Atentie! leziuni asemanatoare pot fi date de Candida, mai ales daca aceste leziuni sunt acoperit de un depozit albicios. O alta cauza poate fi o lipsa de vitamine B1, B2, PP... Incearca sa folosesti: Planta gingivala... este o solutie pe baza de plante care se gaseste la farmacie... e ffff bun in orice leziune sau inflamatie al cavitatii bucale (mucoasa, gingii, buze) aceasta sol se gaseste intr-o sticluta mica a carui capac este prevazut cu o pensula... cu acea pensula te ungi unde este leziunea cam 3 -4 ori pe zi... e fff buna si e buna la gust... eu il recomand pacientilor mei mai mereu la orice leziune (la nivelul gurii) pentru ca are efect... incearca si tu... pe langa asta incearca ca in viitor sa nu bei dupa altii pentru ca poti la randul tau sa contaminezi pe altii si sa fi si tu contaminata... poti folosi unguent pe baza de galbenele, sunatoare si musetel, sau poti face direct ceai din galbenele, sunatoare si musetel si de mai multe ori pe zi sa te dai la coltul gurii... daca asa nu trece atunci vei avea nevoie de o crema cu antibiotic (de ex tetraciclina sau clotrimazol in functie de ce natura este infectie bacteriana sau fungica ) daca aceste leziuni apar frecvent fuguta la medic facut niste analize sa vezi de ce apar... si as mai putea sa iti vorbesc despre aceasta afectiune pana maine ca inca ar fi de spus multe insa cred ca ajunge si te descurci... multa sanatate

| amylee19 a răspuns:

Buna tuturor. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. aceasta crapatura mi-a aparut in urma cu un an si parca nu reusesc sa scap de ea. in cazul meu nu pot vorbi de o singura crapatura ci de mai multe iar ce este mai rau e ca apar in ambele colturi ale gurii. Nu tot timpul crapatura persista un timp indelungat iar urmarind ceea ce mi-ar provoca aparitia lor am observat ca ele apar doar in momentul in care mananc mancare gatita( mentionez ca folosesc tacumurile mele proprii dezinfectate). crema de galbenele am incercat nu merge. alciclovir iar nu merge....heeelpppp plsss