| Etro a întrebat:

Am o mica întrebare. De ce de cate ori alerg mă doare în partea opusa apendicitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Splina te doare de la efort, ce varsta ai? mersi.

| Etro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 15 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Etro):

Dar unde alergi? Ca doar nu alergi in casă? Sau nu stai in casă?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate aleargă în curte... sau poate întreabă abia acum, dar i s-a întâmplat mai demult... sunt mai multe posibilități.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo poate fi o hernie inghinală.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că se umple splina cu sânge ca să compenseze efortul.
Și se tot umple până doare.

| wildthing a răspuns:

Probabil te doare splina.

| Kevinn2000 a răspuns:

Se poate să ai o hernie abdominală inghinală. Zic asta pentru că am și eu chiar 2, una în dreapta, una în stânga. Cu cea din dreapta nu am probleme când alerg, dar cea din stânga, dacă alerg 200 m începe să mă înțepe și nu mai pot să alerg. La început după ce alergam 200-300 m, nu mai puteam sta în picioare, trebuia să caut o bancă...
Acum un an mi-a dat un medic chirurg să fac o alegere. Ori mă operez " acum ", adică atunci, ori la bătrânețe, iar eu am ales să mă operez la bătrânețe, chiar dacă va fi mai complicat. Dar oricum, din câte știu eu în aproximativ 10 ani, va fi sfârșitul lumii. Deci am făcut alegerea potrivită, mai ales că existau șanse să mor în timpul operației.
Nu sunt sigur dacă ai hernie ca și mine, e posibil să ai altceva, nu știu.
Totuși eu cred că putem să ne obișnuim cu alergatul alergam câte puțin, iar în momentul în care ne înțeapă mergem normal, după iar alergam și tot așa, până ne obișnuim să alergăm mai mult fără să ne mai înțepe.
Dar tu trebuie să știi sigur ce ai, momentan nu mai alerga, până nu afli care e problema. Nu îți recomand nici să te duci la spital în perioada asta... doar dacă ți se agravează situația.
Fii optimistă că o să fie bine, nu ai nimic grav. happy

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Imi place ca ai inceput cu ceva mult mai grav decat probabil are ea, ai mai spus si ca in 10 ani maxim se sfasteste lumea, ai zis ca erau sanse sa mori pe masa de operatie (care in realitate sunt infime, daca nu iti faci operatia in spatele blocului), dar ai terminat cu "fii optimista ca o sa fie bine, nu ai nimic grav" laughing genial

| Kevinn2000 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Are sens dacă gândești logic. Acum mi se pare și mie amuzant, că nu m-aș fi gândit că s-ar putea înțelege și așalaughing
Deci logica este că dacă te operezi, ai șanse să mori, am citit mult despre această boală... Dacă nu te operezi acum, trăiești ca orice alt om normal, problema e cu durerea atunci când alergi și cred că doar atât...
Când am spus că în aproximativ 10 ani va fi sfârșitul lumii, am făcut referire la faptul că am luat o decizie bună să nu mă operez și să risc să mor în timpul operației, acum că știu că trăiesc normal cu această boală, iar la bătrânețe nu o să ajung oricum din cauză că în aproximativ 10 ani va fi sfârșitul. Înțelegi acum?happy
Deci da, să fie optimistă că o să fie bine, dacă are această hernie, chiar nu cred că e ceva grav.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru AlexCristi97):

" Îmi place că ai inceput cu ceva mult mai grav decât probabil are ea ". Doamne ajută să fie așa, să nu aibă hernie, dar totuși, după părerea mea nu este ceva foarte grav această hernie. La început e mai nașpa, primele 2 luni când se mai umflă uneori se simte ciudat, dar după e lejer, ca și cum nu ai nimic. Totuși nu știu ce se întâmplă în cazul în care primesc un pumn în acest loc, ori cad și mă lovesc în ceva...
Am pățit ceva de genul, am primit o mingie fix acolo, dar nu am avut nicio problemă, nu a venit cu viteza foarte mare mingia, dar cu viteza mare, dalaughing