| Iulyan_Adrian_1998 a întrebat:

Am o prietena care are o artera semi blocata si face si transfuzie. Stie cineva cum se numeste boala sau daca e Arterosleroza? Si daca ea poate trai mult si bine daca tine boala sub control gen nu are voie sa se enerveze, supere deoarece i se face rau, daca ia tratamentul face control periodic etc. Dar cum se numeste boala mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai așa ceva în dotare? Măi, să fie!

| Sophieka a răspuns:

Indiferent cum s-o numii sau cat o traii...Fi acelasi om. Poate trai bine mersi chiar daca unii medici ar contrazice si pana la 80 de ani...Altul sanatos poate deceda picandu-i ceva in cap pe strada sau pe un alt motiv la 20 de ani.

Fi acelasi om cu ea si cu toata lumea indiferent.

| Sophieka a răspuns:

Ar fi o varianta sa il filmezi de cateva ori, sa incarci filmuletele undeva pe net si sa ni le arati. As vrea sa il vad sa pot spune si eu o opinie fiindca sunt si iubitoare si detinatoare de animalute.

| Sophieka a răspuns (pentru Sophieka):

Scuze. Am gresit pagina. Trebuia sa raspund altcuiva legat de animalute.

| Vântulalb a răspuns:

Artera aia poate fi "semiblocata" din diferite motive. Si mai depinde si unde se afla in corpul sau. De cat timp este "semiblocata", etc. Arteroscleroza poate fi una dintre cauze. Nu stim cum se numeste boala exact. Medicul ce a spus?
De ce face transfuzie? Asta e un indiciu.

| christall a răspuns:

Poate fi tromboza. In dex scrie asa:
Tromboză: Boală provocată de obturarea parțială sau totală a unei artere sau vene prin formarea unui cheag de sânge.

Ateroscleróză: Boală cronică degenerativă produsă prin depunerea de grăsimi și colesterol în peretele intern al arterelor, determinând sclerozarea acestora.

Orice cu tratament adecvat se poate remedia sau tine sub control. Multa sanatate prietenei tale!