| Sahara1900 a întrebat:

Am o problema, acum cateva zile mi-am luat mustata cu ceara, nu stiu cum am luat-o insa m-am iritat foarte rau si acum este foarte rosu si ma doare cand deschid gura ca si cand as fi arsa, mi-am dat cu bio oil, ulei de cocos si gălbenele. De ce credeti ca s- a facut in halul asta de rau sau cum pot sa fac sa nu ma mai usture si sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| alissa6 a răspuns:

Buna.Momentan nu ai ce sa-i faci decat sa astepti sa se linisteasca usturimea.S-a facut asa pentru ca ai tras foarte repede de ceara si probabil ai luat un strat de piele.Eu cand ma fac am grija sa folosesc o ceara buna sau benzi cu ceara de calitate, le folosesc pe cele de la Veet unde iti da si pliculete cu un ulei care curata ceara complet. Pentru iritatia de dupa eu folosesc apa termala de la Avene, racoreste zona imediat si nu te mai ustura.In principiu cred ca orice apa termala este buna pentru iritatiile de genul.Si ai grija sa speli inainte de epilare zona.

3 răspunsuri:
| Sixty28 a răspuns:

Si eu am patit, pune ulei de cocos sau crema de gălbenele, sau miere. kiss

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să aștepți să se repare acolo în piele, ce ai rupt când ai smuls firele de păr.

| alina2k18 a răspuns:

S- a facut asa pentru ca ai insistat cu ceara sau nu ai tinut pielea intinsa in timp ce epilai sau era ceara fierbinte daca nu te ai facut cu benzi.
Foloseste o crema reparatoare dermato cosmetica gen Cicabio De la Bioderma sau Cicavit de la SVR.
Eventual si Baneocin pudra in strat subtire.
Nu mai pune ulei de cocos si bio oil...