| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă...
Cred că încep să mă "imprietenesc" cu anorexia. De câteva săptămâni nu mai am pofta de mâncare și au fost zile în care n-am mâncat nimic, la fel și azi. Deja știu de ce e capabilă această "prietenie" și sunt conștient că dăunează extrem de mult fizic și psihic.
Cred că am nevoie de ajutor :\

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| user123654 a răspuns:

Anorexia, ca oricare altă tulburare în alimentație, pornește de la psihic, din diverse motive: stres, neîncredere în forțele proprii, nemulțumire față de propria greutate, față de aspectul fizic în general, violența fizică/verbală, abuzul de orice fel etc. Pentru a reveni la normal, trebuie întâi să înțelegi DE CE se întâmplă.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mergi la un medic, nu cred ca are nimeni aici cu ce sa te ajute.

| Clorox a răspuns (pentru Adry05):

Văd că ai dreptate

| minrest a răspuns:

Daca nu ai pornit de la felul in care arati si nu incerci sa slabesti, nu vorbim de anorexie.

| WaterDrop a răspuns:

Pareri, ceva, in legatura cu o posibila cauza? Psihica poate? Depresie, ceva?

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Eu te pot ajuta! :D :D :D :D
''Urmatorii medici pot diagnostica sau trata tulburarile de alimentare:
- medicul generalist
- psihiatrul
- psihologul
- dietiticianul.''
Stiu ca e mult de citit :)) :D Dar asculta ''Sfatul medicului'' Imi pasa de boala ta, imi pasa de sanatatea ta! Insanatosire grabnica! Sanatate! :D Ai tratamente in sursa: ''http://www.sfatulmedicului.ro/......voasa_27''
'