| WhatABeautifulDay a întrebat:

Am o problema cu atasamentul & afectiunea. Nu imi iubesc membrii familiei si imi e greu sa ma atasez de persoane. Am avut multi prieteni, dar pentru mine toate relatiile se dovedesc a fi infatuatii; dupa foarte scurt timp ajung sa imi fie indiferenti sau chiar sa ii urasc fara absolut niciun motiv. Iubire romantica nu am simtit niciodata. Anxietate, depresie sau probleme cu stima de sine nu am.
Si nu e numai vorba de afectiune, nici mila sau regret nu prea simt, daca ar fi cineva calcat de o masina pe strada as putea trece pe langa el fara sa intorc capul. Psihopatie nu e pentru ca nu am fost mereu asa si am emotii precum furie, frica sau fericire.

Nu ma deranjeaza in mod neaparat, dar sunt curios. Este normal sau ar putea fi din cauza unei tulburari mentale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indiferenta te ajuta sa mergi mai departe in viata avand reusita in orice vrei.

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca ai ceva probleme psihice.

| Andreeush a răspuns:

Nu esti normal dacă nu îți iubești familia.

| minrest a răspuns:

''Psihopatie'' este termenul popular prin care sunt desemnate o clasa de boli psihice, tulburarile de personalitate; din vocabularul medical de la inceputul secolului trecut a trecut in cultura populara, de unde in mod uimitor a reintrat in vocabularul medical anglo-saxon unde desemneaza strict tulburarile de personalitate. Stiu ca in filme psihopatia este prezenta de la nastere; dar o tulburare de personalitate nu poate fi anterioara personalitatii, iar personalititea se contureaza la inceputul adolescentei, si este gata formata la sfarsitul adolescentei. Acuma, ce spui tu este doar perceptia ta, si nu se poate porni de la o perceptie subiectiva; dar lipsa de afectiune si mila este specifica tuturor tulburarilor de personalitate, psihopatiei adica.

| Ineys a răspuns:

Cum sa nu-ti iubesti membrii familiei?

Vrei sa spui ca pentru tine sunt ca niste straini?