| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu dintii, cand vorbesc imi miroase gura chiar daca ma spal pe dinti, am pe limba niste puncte albe, ma spal si pe limba dar nu se duce, inainte nu prea foloseam periuta nu prea ma spalam pe dinti mi s-au si ingalbenit dintii am cateva carii minore ce as putea face si cam cat m-ar costa sa-mi fac o carie, dintii is galbeni miroase urat din gura, si cateva mici carii pff, acum am inceput sa ma spal pe dinti asa de mult incat imi sangereaza gingiile am incercat si cu bicarbonat de sodiu nu prea are solutii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Punctele de pe limba se numesc afte si se pot trata cu Glicerina boraxata. Este o substanta dulce, uleioasa. In ceea ce consta mirosul cavitatii bucale, ti-ai pus problema ca poate nu este de la dinti? Poate ai probleme cu stomacul. Periajul dintilor excesiv nu te ajuta cu nimic in acest caz.
Daca vrei dintii albi foloseste bicarbonat de sodiu combinat cu sare.Inainte sa aplici pasta de dinti spalate cu bicarbonat, dupa aplica pasta de dinti, dupa ce te clatesti mai spalate odata.
Du-te la stomatolog. Daca nu rezolvi nimic du-te la medicul de familie si o sa iti dea o trimitere daca e nevoie. O sa faci niste analize.Pana la urma urmei o sa depistezi cauza halenei. Sanatate.

| RS4 a răspuns:

Limba incarcata poate fi de la o afectiune a amigdalelor, etc! nu trebuie neaparat ca mirosul sa vina de la dinti, poate veni si din gat! foloseste ata dentara, spala-te dupa fiecare masa, cumpara-ti propolis si ia cateva picaturi pe o lingura de zahar dupa fiecare masa! bafta!

| ICanSeeAll a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la dentist. Va stii ce sa iti dea. Curaj!

| introduaicinumele a răspuns:

Eu am avut 10 carii si am 13 ani, nu mama spalat pana atunci pe dinti. Dupa ce mi-a facut dintii ( a costat vreo 300-400 lei si eram la Baia Mare, in Bucuresti e mai scump) am inceput sa ma spal cu tot felul de paste, si mie mi-a curs sange, dar da mai incet cu periuta si dupa vreo luna nu-ti mai curge sange. Si eu am dintii mai galbeni, ca m-am spalat cu sensodine de aia care cica repara, dar nu si albesti dintii, poti incerca colgate deala care alveste in 14 zile da trebuie sa te spel si seara si dimineata. Cu miroso, mesteca guma de 2-3 ori pe zi vreo 20 de min, si dupa ce te speli pe dinti foloseste apa de gura, e o apa asa mai rosie si parca e facuta de o firma care face si pasta de dinti dar nu mai stiu cum se numea da e buna ca miroase frumos si iti si dezinfecteaza gura. Sfat: spalate de doua ori pe zi pe dinti si dim si seara si dupa vreo 2 min tine apa si clateste gura, asa o sa ai dinti mai rezintenti si va mirosi mai bine;.

Răspuns utilizator avertizat
| geovisan a răspuns:

Incearca gargara cu trachisan, ia aloe vera si mergi la un stomatolog bun.

| Forest a răspuns:

Am verificat pasta aia de dinti de-i face o reclama in care-ti scuipi dintii si e foarte buna. am scapat de problemele de gingii, dar probabil ca nu erau foarte grave... de mirosul gurii am scapat spalnadu-ma pe cat posibil dupa fiecare masa sau clatindu-ma cu apa de gura sau mestecand cate un orbit. si merele mi s-au parut ca erau bune pentru mirosul gurii dar cand mancam prea multe aveam iar probleme cu gingiile.