| Girly97 a întrebat:

Am o problema cu o unghie de la picior. De cateva zile ma tot doare cand apas pe ea, cand imi pun pantalonii si cand ma incalt. Pana acum am scos de doua ori pielita si tot ma doare unghia chiar daca nu mai simt nimic acolo. Este prima data cand am probleme cu o unghie. Ce poate fi? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o unghie incanată sigur te a strins un pantof si din cauza aceasta, este la degetul mare de la picior? Trebuie sa mergi la medicul de familie sa i ti dea trimitere la ortopedie si acolo ei o sa ti scoata coltul acela, sau la un salon de pedichiură la o pedichiuristă bună pricepută sa ti taie bine unghia si sa scoata coltul acela care este in carne, ca acela te doare. Ce varsta ai? Mersi sanatate porti tocuri?

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 20 ani si nu port tocuri dar picioarele mele sunt foarte solicitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Probabil mergi mult pe jos sau stai mult in picioare, mergi sa i ti rezolvi cu unghia aceea, dar ai zis ca te doare de cîteva zile dar cum a aparut durere, te ai lovit? Sau ai incercat sa ti tai tu unghia si nu ai reusit? Sau cum s-a intimplat?

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu cum sa spun, doare va si cum as avea o pielita desi am scos-o de doua ori pana acum. Asa este, merg mult pe jos.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Acolo nu este durere cauzată de o pielită ti a ramas un colt de unghie care apasa in carne si doare cand mergi cand te incalti ca preseaza pe nerv, stai cu picioarele in apă caldă sa se inmoaie unghia si ia o forfecuță de pielite si de unghii si incearca atit cit suporti sa tai unghia aceea dar bineinteles unghia sa fie moale după ce ai stat cu picioarele in lighean cu apă calda, si cu unghia moale o poti taia usor fara dureri, sau roaga o pe mama ta sa ti taie unghia sau pe prietenul tau cineva priceput totusi daca tu nu poti dar cel mai bine o tai tu ca tu stii cit suporti durerea, de unde esti? Multumesc pentru tot si iarta mi curiozitatea.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles, multumesc. O sa vad ce voi face.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unghie incarnată