| Anonimow a întrebat:

Am o problema cu scalpul zic eu....mereu imi ies niste bube umflate si rosii pe cap ( mai exact pe partile laterale ale capului si prin frunte), de la ce credeti ca imi ies bubele astea? cosuri nu sunt.Sa fie de la sampon? Folosesc head & shoulders anti matreata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Mergi la un dermatolog. Foarte probabil ai dermatita seboreica. Cauta un sampon cu Ketoconazonul, cum e Dan Free. Ketoconazonul este un antifungic cu spectru larg si foarte eficient. Dar cel mai bine consulti un dermatolog.

| KoNeTi a răspuns:

M-i s-a intamplat si mie.
Ori este de la sampon, ai scalpul sensibil, ori cand erai mic te scarpinai mult.
Iti recomand un sampon natural cum ar fi Farmec. Pe mine m-a scapat de orice problema legata de scalp.

Succes! Sper ca te-am ajutat happy.

| iuliana2014 a răspuns:

Ori faci alergie la sampon, ori nu te clatesti bine.si automat ies bubite.sau cand te speli pe fata cu gel de curatare sau cand te demachiezi(daca faci asta). este posibil ca atunci cand te clatesti spuma (demachiantul)sa se duca pe lateral.Incearca sampoanele de la Ducray (din farmacie). este in jur de 55lei...dar te tine cel putin 2 luni cu spalari de3ori pe saptamana la par lung. sper sa-ti fi fost de folos.din caz de nu merge asa..dermatologul va sti cu siguranta ce ai. Bafta!