| NowForYou000 a întrebat:

Am o problema de cand ma stiu. De foarte multi ani ma tot chinui sa slabesc. Am incercat sa tin dieta, da' chiar nu ma pot abtine de la dulciuri, cartofi prajiti, carne etc. Am incercat sa fac si sport, dar nici acolo nu am ambitie. Am incercat din rasputeri, dar n-am putut. Chiar m-am saturat de atata grasime, sa nu pot purta orice. Am hotarat ca singura solutie e cu pastile de slabit. In urma unei cautati pe google, am accesat un site unde m-i s-a spus sa scriu inaltimea, varsta si greutatea si nr de telefon. Am completar acel formular. Dupa cateva zile am primit un mesaj si m-i s-a spus iar sa completez un formular unde scria sa bifez ce mananc si ce nu. Apoi la finalizare m-i s-a spus sa cumpar un set de slabit format din cateva cuti si o carte cu diete. Acum intrebarea mea este : sa cumpar sa nu acele cutii? M-i s-a spus ca sunt naturale. A reusit cineva sa slabeasca cu pastile naturale? Astept un raspuns rapid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RosuEleonor a răspuns:

Un regim de dietă trebuie ținut strict, adică să mănânci doar ce conține acel plan de dietă, nimic mai mult sau altceva în schimb. Nici pastilele nu cred ca ți-ar fi de vreun ajutor dacă le iei după ce spune unul sau altul pe internet. Îți recomand să mergi la o sală de fitness, un abonament lunar este mai ieftin decât un flacon de suplimente dietetice. Spune- i instructorului că vrei să slăbești, spune-i că nu te poți abține de la dulciuri și că nu te poți ține de sport. Dacă e un instructor bun, te va înțelege și va găsii o cale să te ajute. Tu ai nevoie în primul rând de un "mentor" care să te facă într-adevăr să vrei sa slăbești. Pofta ta de a mânca și de a sta fără mișcare este mult mai mare decât pofta de a slăbii. E o lupta în tine, știi că nu e bine să mănânci ceea ce mănânci dar continui să o faci pentru ca adânc în sinea ta îți place. Un instructor de fitness sigur te va ajuta cum să te organizezi să câștigi lupta asta.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Natural nu inseamna nimic, si matraguna e naturala si e o otrava puternica. NU merita sa dai bani pe ele, nu vei slabi si sunt si foarte toxice. Chiar daca vei slabi putin la inceput (fiindca de obicei au efect l; axativ si diuretic, ceea ce duca le deshidratare si pierderea a cateva kilograme, dar si efect toxic care va actiona ca o otrava si vei slabi ca o persoana care este otravita incet incet), imediat cum vei renunta la ele, te vei ingrasa si mai mult (organismul scapat de otrava va asimila tot ce vei manca, ca sa repare pierderile suferite)

| NowForYou000 explică (pentru Brigaela):

Am uitat sa zic... Setul contine : 1 cutie de Anghinare(capsule), Ceai Verde(capsule), 50 g Papadie( nu stiu ce este, doar atat imi scrie) si Spirulina cu Catina(capsule). Vreau sa te intreb ce parere ai despre aceste produse? Sunt bune macar putin?

| Brigaela a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu sunt bune de slabit, doar diuretice si laxative. Ce pacaleala!

| RosuEleonor a răspuns (pentru NowForYou000):

Capsulele de ceai verde ajută în arderea grăsimilor și iți oferă un surplus de energie. Anghinarea ajută dacă ai rețineri de apă. Nu înțeleg de ce atâtea cutii de suplimente? Ar fi fost îndeajuns un arzător de grăsimi care să iți taie pofta de mâncare precum cele pe bază de capsaicină, care de asemenea îți oferă și surplus enorm de energie. Iar in cel mai rău caz puteai sa îl combini cu un detoxifiant, deci maxim două cutii. Acum suntem în martie, ne poți spune și nouă rezultate obținute cu produsele comandate?

| NowForYou000 explică (pentru RosuEleonor):

Nu le-am cumparat. Iar de slabit, am incercat cu dieta, dar... nimic.

| RosuEleonor a răspuns (pentru NowForYou000):

Un regim de dietă trebuie ținut strict, adică să mănânci doar ce conține acel plan de dietă, nimic mai mult sau altceva în schimb. Nici pastilele nu cred ca ți-ar fi de vreun ajutor dacă le iei după ce spune unul sau altul pe internet. Îți recomand să mergi la o sală de fitness, un abonament lunar este mai ieftin decât un flacon de suplimente dietetice. Spune- i instructorului că vrei să slăbești, spune-i că nu te poți abține de la dulciuri și că nu te poți ține de sport. Dacă e un instructor bun, te va înțelege și va găsii o cale să te ajute. Tu ai nevoie în primul rând de un "mentor" care să te facă într-adevăr să vrei sa slăbești. Pofta ta de a mânca și de a sta fără mișcare este mult mai mare decât pofta de a slăbii. E o lupta în tine, știi că nu e bine să mănânci ceea ce mănânci dar continui să o faci pentru ca adânc în sinea ta îți place. Un instructor de fitness sigur te va ajuta cum să te organizezi să câștigi lupta asta.

| Adry05 a răspuns:

Nu mai bagati toate porcariile astea care va distrug organismul in voi. Sportul nu numa ca te ajuta sa slabesti da rajuta si la starea ta generala de bine. Du-te la sala, inscrie-te la un sport care ti-ar placea etc. Variante exista. IA si un prieten/a cu tine ca sa nu te duci singur/a. Am citit ca trebuie sa faci zilnic un obicei timo de aprox. 30 de zile ca sa-ti intre in rutina. Forteaza-te o luna sa mergi la sala si dupa iti va intra in obisnuinta si ti se va parea ciudat sa nu te duci.
In legatura cu alimentele nesanatoase, poti manca ceva foarte caloric odata pe saptamana, dar in rest concentreaza-te sa mananci cat mai sarac caloric. In locul dulciurilor poti manca o lingurita de miere sau diverse fructe. IDeea e ca nu trebuie sa tii in cap ideea de ` tin dieta, n-am voie sa mananc nimic` fiindca te va face sa vrei mai mult sa mananci

| RAY a răspuns:

Te cred stiu cum e, in primul rand pastilele nu slabesc, pur simplu numai ai pofta de mancare, nu sunt deloc sanatoase in fapt sunt extrem de periculoase, multi murind de infart asta nu e gluma, si eu sunt dependent de dulciuri, in cazul meu ciocolata cu cacaco 85% a dat rezultate, chiar nummai simt pofta de dulce, nu am de ce sa mint, apoi manc mai mult carne de porc, undeva la 2, 3 snitele pe zi, o dieta bogata in proteine creste rata metabolica, mentine masa musculara, si nu exista efectul eu-eu, dar cu acele pastile te vei ingrasa rapid apoi, nu e o rezolvare, desigur totul depinde de calorii, nici dulciurile nu ingrasa, daca ai manca doar o ciocolata de 500 de calorii isi garantez ca nu te vei ingrasa si daca manci doua pe zi si atat, de fapt nimic nu ingrasa, ingrasa ceea ce mancam pe plus, eu am ajuns la 89 de kg in doar 4 ani de la 58 de la kg, o dieta bogata in dulciuri, fast food, sprite, coca cola, fara miscare, nu urma diete aiurea, nu cumpara aiurea pastile
http://dezvoltarea-personalitati-umane.blogspot.ro/......besti.html
http://dezvoltarea-personalitati-umane.blogspot.ro/......labit.html

totul tine de autocontrol, gandeste-te ca moartea se apropie cu fiecare calorie mancata, te pandeste diabetul gradul 2, cancerul, hipertensiunea, vrei sa mori de la mancare? controleaza-te

fa un sport gen plimbarea, plimbate nu sta, cu cat stai in casa cu atat ai motive sa manci, du-te din casa fara banii, bea multa apa, nu te gandi la mancare, fa din asta un scop
http://dezvoltarea-personalitati-umane.blogspot.ro/......ional.html

tu esti stapan pe tine sau mancarea este?

| Freya1 a răspuns:

Pastilele alea nu iti fac nimic decat efectul placebo.
Adica te fac pe tine sa crezi ca vei slabi de la ele dar de fapt ele nu iti fac nimic decat gandirea ta si vointa ta de a face asta.Mai bine ai face tot posibilul sa nu mai ti prin jurul tau mancare ce ingrasa si sa iti fie "lene" sa te deplasezi sa iti cumperi.

| anonimg a răspuns:

N-ai nevoie de carti de diete si nici de seturi de slabit.
Ai nevoie sa nu mai mananci seara si sa te obisnuiesti sa mergi mult pe jos. De fapt, numai pe jos.
Si nu este nevoie sa mai schimbi dieta doar din pricina slabirii; fa-o macar din curiozitate. Este chiar sanatos a mai schimba alimentatia -su datorita slabirii; ci pentru ca organismul mai are nevoie si de altceva. Altfel, si Dumnezeu putea sa faca doar un singur fruct pe pamant si doar o singura leguma.
Ai mancat vreodata cereale de la Sanovita cu lapte de soia tot de la ei? Le cunosti gustul? Branza de soia si crenwursti vegetali?
Te incurajez sa-i incerci.

| AlexCristi97 a răspuns:

Poti slabi doar prin alimentatie corecta in primul rand si apoi sport (alimentatia conteaza 70%, sportul 30%). Nu exista absolut nimic care sa te faca sa slabesti fara sa respecti o dieta si sa devii cat de cat activ (pentru ca altfel slabesti urat).
Exista anumite "suplimente" care pot ajuta putin procesul de slabire precum ceaiul verde, anumite condimente dar fara dieta si sport nu vor face absolut nimic.
Singura chestie care te slabeste "ca prin minune" si iti permite sa ai o alimentatie care poate include rar produse care ingrasa, este inelul gastric adica o operatie prin care ti se pune pe stomac un inel care iti ingusteaza stomacul astfel incat ajungi la senzatia de satietate mult mai repede si nu poti manca mai mult decat trebuie.
Poate ai incercat genul de dieta cu 2 oua dimineata, 2 mere ca gustare, la amiaz o supa seaca si un mic gratar de pui si inca un mar seara... cu diete de genul mori lent, nu slabesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandruuu88 a răspuns:

Dimineata încearcă sa bei apa calda cu lămâie. Consuma ananas, gref, ghimbir (ceai, capsule )Am auzit de chitosan (e o planta)care lupta cu kg in plus.Baftă!

| Cristian_Cotor_1994 a răspuns:

Cred ca optiunea cea mai buna este sa te abtii. daca iti dorești asa mult sa slăbești, vei reusi sa te abtii de la o bucata de ceafă sau cotlet. Miscarea face bine chiar si celor slabi, nu doar celor grasi. Este o emisiune, nu stiu exact cum se numește. cu oameni grași care sunt puși la un regim strict... ai putea sa inveti anumite chestii de acolo. Succes si gândește-te ca te vei simti mai implinit/a cand vei putea alerga sau purta orice dorești, decat atunci cand infuleci o bugata de carte cu grasime si ulei. sau multe dulciuri.

| Adry05 a răspuns (pentru Cristian_Cotor_1994):

Ajutor vreau sa slabesc se numea.