| lilboutique a întrebat:

Am o problema de cateva zile...eu sunt mai mereu balonata si am gaze la stomac dar de cateva zile am o stare permanenta de greata, nu imi vine sa mananc nimic si imi vine sa vomit, ar asta nu se intampla. De asemenea am avut diaree.Gatul si gura mi se usuca f repede cu toate ca beau multa apa plata.nu stiu ce sa fac si imi e frica sa nu fie grav, din cauza starii de greata nu am chef de nimic si sunt mai tot timpul stresata.In urma cu cateva luni simteam ceva arsuri in stomac, dar nu rau...acum nu au mai aparut. O sa merg la un doctor. A mai trecut cineva prin asta? e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Nu e normal sa fii balonata si sa ai gaze permanent; cat despre greata, stare de voma si diaree nici atat! Cred ca ai niste probleme cu sistemul digestiv si ar trebui sa consulti un medic specialist. Nu mai amana si du-te sa-ti faci niste analize! De asemenea, evita sa mananci porcarii... junk-food, dulciuri, bauturi carbogazificate si sucuri din comert in general, grasimi, mancaruri greu digerabile sau acide! In perioada aceasta mananca niste branza de vaci cu paine prajita(prajita de tine, nu bake-rolls sau mai stiu eu ce porcarii), kefir(daca ai reusi sa gasesti ciuperca indiana sau kefir pentru a-l prepara tu in casa ar fi minunat, e un adevarat medicament natural), legume fierte(mai ales morcovi), banane(evita alte fructe care ar putea sa-ti ridice nivelul aciditatii din stomac) si bea ceai de menta si de sunatoare. Neaparat sa mergi la un medic cat mai repede iar ca sfat "pe termen lung"... sa ai mereu grija ce mananci.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Contra gazelor intestinale se poate lua carbunele alimentar "carbocif" sau sa mananci paine prajita arsa, adica sa fie carbune pe ea! La tine presupun ca este o problema de digestie, in care fierea se pare ca este lenesa, adica nu varsa suficienta bila in stomac.Si ficatul poate da asemenea simptome. Nu cred ca este ceva foarte grav, dar trebuie remediat de catre un medic.

| Yzzza a răspuns:

Da.am mai trecut prin asta atunci urma sa am menstruatie pentru prima oara. aproximativ o jumatate de an ma chinuia seara in special. Acuma nu stiu daca asta e problema si la tine, iar daca nu asta e ar fi bine sa te duci la doctor.

| kat2108 a răspuns:

Eu am trecut prin asta. Am tinut o sticla de apa calda la burta si am luat o pastila de NO-Spa si a doua zi mi-a trecut. Vezi ce faci.

| n0k1a a răspuns:

Poti sa mananci cateva boabe de piper negru.