| Myr3ll1994 a întrebat:

Am o problema: de cativa ani am niste coji ca si matreata dar nu cred ca este matreata. fac baie in fiecare zi si tot nu reusesc sa scap de aceste coji sau ce sunt va rog ajutati-ma ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eu zic sa mergi la dermatolog poate fi chiar si o forma de psoriazis pe pielea capului sau o ciuperca, spalatul zilnic pe cap se face doar daca e necesar (dupa sport de ex.sau alte munci), poate si samponul e foarte exfoliant nu lasa nici o pelicula de grasime necesara protectiei pielii capului, limpezirea e superficiala pe cap, si spalatul cu apa foarte calda nu e buna pentru pielea capului, deci pot fi multe si de la stres dr.dermatolog iti poate spune mai multe si sa-ti dea tratament corespunzator.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Încearca cu sapun de casa si cred ca vei rezolva aceasta problema.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Dap, spala-te si tu, ca tot omul, la 3 zile. Schimba samponul la 6 luni, pentru ph. Si nu folosi foeonul, ca ti se usuca pielea capului.
In alta ordine de idei, poate fi ceva care apare cand esti strasat/-a. Mie asa mi se intampla. Faceam matreata rau in sesiuni si imi apareau si niste bubite ffff minuscule pe palme si talpi. La al treilea dermatolog la care am ajuns mi s-a explicat ca in conditii de stres ph-ul meu devine f acid si. fac o alergie la propria mea transpiratie, dar numai pe palme, talpi, pielea capului. Asadar iti recomand sa dai si o "tura" pe la dermatologie, dar ai grija sa gasesti un specialist cum trebuie. Eu am trecut prin chinurile iadului si 3 tratamente ineficiente pana sa inteleg ce se intampla cu mine. Bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

La dermatolog nu te da cu toate prostiile. nu incerca ceva ce nu ti este recomandat mai ales pe cap

| hamsterx a răspuns:

Nici sa te speli in fiecare zi nu e bine... uite ce vorbesc altii pe un forum : http://forum.computergames.ro/188-lifestyle/171768-coji-din-par.html un tip are aceeasi problema ca a ta.recomandat este sa mergi la dermatolog, el va stii mai bine ce ai :)

| tarziu a răspuns:

Daca nu ai chef sau timp de dermatolog, poti sa incerci mai intai sapunul cu sulf Harrogate

| octavianpas a răspuns:

Cu First, sampon si balsam de la Forever iti rezolvi problema si ti si regenereaza parul.

| TwixulDrept a răspuns:

Si mie mi se fac asa iar cine mi-a zis ca pentru a nu-mi mai aparea trebuie sa te speli bine la cap si sa nu schimbi sampoanele.

| primaru a răspuns:

Du-te la un doctor. el poate sa te ajute.

| martha a răspuns:

Dernatolog, urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste Nizoral, il folosesc de jumatate de an, si este foarte bun. Eu fac acele cojite daca ma enervez. P. S : Nu te mai spala in fiecare zi pe cap

| Abb a răspuns:

Acele coji pot fi de la spuma care iti ramane. poate omiti sa te clatesti ff.bine...
daca nu.mergi la un dermatolog. el stie mai binehappy

| deea_7664 a răspuns:

Pai, nu te mai spala in fiecare zi pe cap straight face

Incearca sa nu mai schimbi samponul ^^

Si.incearca sa te clatesti de vreo 3 ori inainte sa iesi din baie.

| 28decembrie a răspuns:

1.Consulta un dermatolog!
2.Foloseste,, Clear Anti-Matreata'' (e cel mai bun)