| hemoroidu a întrebat:

Am o problema, de un an am un hemoroid si gasesc mereu sange pe lenjerie, degeaba iau supozitoare ca trebuie sa ma duc zilnic la toaleta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hemoroizii sunt cauzate de mancarea neadecvata, care fac scaunul tare.
Trebuie sa-ti schimbi meniul, iar dupa fiecare scaun sa te speli cu apa calduta si sapun antibacterian.
Cand s-a uscat, dai subtire cu unguent "HEMORZON" si lasi liber timp de minim 30 minute, doar dupa tragi lenjeria si hainele pe tine!

| darrio2007 a răspuns:

Schimba alimentatia. Mai multe lichide.

| aimullah123 a răspuns:

Asta inseamna ca trebuie sa mergi cat mai repede la proctolog. Este o urgenta medicala.

| Nume6 a răspuns:

Păi cu alimentaţia cum stai? Mănâncă multe fibre ca să ai scaun moale, și îţi garantez eu că nu o să te mai supere hemoroizi. A iesit acum ceapa verde, salata verde, ridichiile care sunt bogate in fibre. Bea si 2 l de apa zilnic.

| JulyDreams a răspuns:

Mergi la un proctolog. Inseamna ca e intr-un stadiu in care unguentele si supozitoarele nu mai ajuta. Exista tratamente minim invazive.

| ralin337 a răspuns:

Mergi la medic sa vada cat de grav este, sa vezi diagnosticul.