| Sakurachan_6718 a întrebat:

Am o problema despre care am citit cate ceva pe forumuri, insa as vrea si alte pareri, pentru a fi mai linistita ca totul e in regula.
Ultimul ciclu menstrual : 10-15 martie. Contact sexual initial protejat, accident de blocare a prezervativului in interior (nesiguranta daca s-a varsat sperma) : 19 martie. La 7 ore dupa situatie, Postinor2. La 2 sau 3 zile dupa Postinor2, pe servetele au ramas cateva pete maronii, scurgeri despre care am citit ca sunt normale.
Insa de ieri seara, a 5-a zi, am sangerari destul de abundente, in decursul a 12 ore, sangele a devenit de la maro inchis la rosu aprins si elimin mici vascozitati asemanatoare cheagurilor de la menstruatie (mult mai mici ca dimensiuni).
Avand in vedere sangerarea, ma ingrijoreaza 2 lucruri : 1. Corpul meu sufera extrem si de aceea sangerez abundent? De fapt ce este acest fenomen si de ce la toate celelalte persoane se manifesta mult mai putin cantitativ? Nu poate fi vorba de menstruatie, intrucat a avut loc in urma cu mai putin de 2 saptamani. 2. Pe un forum, cineva spunea ca Postinor2 nu a functionat; desi in a 5-a zi dupa administrare a avut o sangerare similara menstruatiei, a ramas insarcinata. Este acest lucru posibil si in cazul meu?
Multumesc pentru atentie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii citit de efectele negative ale pastilei de a doua zi, ai fii vazut ca ti-ai bagat o bomba hormonala in corp.
Din pacate, fiecare corp reactioneaza diferit si nimic nu va mai fii inainte pentru urmatorele 6-12 luni.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ba poate fi vorba ca acest lucu este cauzat de pastila de a doua zi care e o bomba cu hormoni si ti-a dereglat ciclul.