| aiurea231223 a întrebat:

Am o problema. Menstruatia mi-a intarziat o saptamana iar eu saptamana viitoare plec la mare. Viata sexuala nu mi-am inceput-o insa, iar de la bacalaureat ( am crezut ca stresul din timpul bacului a fost de vina) a venit odata. Nu e prima data cand imi intarzie sau cand imi vine mai devreme, la ginecolog nu vreau sa merg pentru ca stiu ca o sa imi dea anticonceptionale, iar eu refuz sa le iau.Am simptome cum ca mi-ar veni mentruatia de vreo 2 zile, ba chiar de cateva ori am si crezut ca a pornit, dar m-am inselat. Ce pot sa fac sa imi vina macar pana la sfarsitul saptamanii sa nu porneasca atunci cand sunt pe drum ( primele 3-4 zile am foarte abundent ciclul si reusesc sa termin si un pachet de tampoane de noapte )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ayumu a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni ca ar exista vreo astfel de metoda sa faci sa iti vina atunci cand vrei. Poate exista insa eu nu stiu.Eu zic totusi sa te duci la ginecolog pentru ca nu stii exact daca o sa iti dea anticonceptionale. Eventual poti sa te duci la alt doctor decat cel de care ai auzit ca face asa.Si oricum chiar daca iti da nu esti obligata sa le iei daca nu vrei, macar auzi parearea unui specialist.Eu zic ca nu ai nimic de pierdut daca te duci

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa intri in apa, foloseste OB-uri. Exista si unele speciale pentru virgine (sunt mai micute).

| JnY a răspuns (pentru Adry05):

Cum sa foloseasca OB-uri daca nu si-a inceput viata sexuala?!

| JnY a răspuns (pentru Adry05):

E normal ceea ce patesti insa intr-adevar trebui sa te duci la un ginecolog pentru ca poti avea o infectie la ovare sau o raceala puternica ceea ce poate duce la insuficenta de a mai putea avea copii.

| Adry05 a răspuns (pentru JnY):

Exista si unele speciale pentru virgine cum am mentionat mai sus. Au fost recomandate de la o doctorita ficeei ei care de asemenea era virgina. Ea le-a folosit, si e inca virgina.

| JnY a răspuns (pentru Adry05):

Nu stiam de existenta lor, insa cu siguranta nu le gasesti oriunde, banuiesc.aa si sorry

| Elvina a răspuns:

Probabil iti vine neregulat. Poti folosi ob-uri la mare alta solutie nu ai. Bafta!