| Carla389 a întrebat:

Am o problema, pe ziua de 06.01 am luat ultima pastila duphaston, pentru reglarea ciclului, in urmatoarea zi am avut scurgeri maronii si azi, scurgerea maronie a fost si cu o scurgere rosiatica. Ce se intampla? E cum trebuie sa imi vina mentruatia sau poate fi un semn de sarcina? Sau de la chisturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate sa fie de la duphaston

| Danysan a răspuns:

Atata Vreme cat nu ai avut contact neprotejat nu ai de ce sa iti faci griji.Pe langa asta daca erai la a doua Pastila deja efectele incep sa isi faca aparitia.Scurgerile Rosiatice nu au legatura cu Sarcina si tin de efectele Tratamentului. Poti sa iti faci griji dupa 7 Zile de la inatarzierea Ciclului daca ai avut contact neprotejat. Ideea e ca Pastila are si efecte sa le pot spune Toxice, ceva similar cu Aniconceptonalele.Stai calma nu tine de Sarcina ci sunt doar lucruri secundare de la Pastila.

| Demonull a răspuns:

Foarte posibil de la pastile..se mai intampla.Esti fata ar trebui sa fi stiut chestiile si in general „culorile lichidelor".Nu e un motiv de panica.dar probabil te preseaza intrebare „sunt gravida?" Hmm. fara prezervativ ai dileme. happy

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Te gândești la atât de multe!

1- Chist? Ti sa diagnosticat chist? Daca da, poate fi din aceasta cauza. Daca nu, pai nu. Un chist nu se face atât de ușor. Depinde și ce vârsta ai.

2- Sarcina? Întrebarea este: ai avut contacte sexuale neprotejate? Daca da, ar fi o posibilitate. Daca nu, pai nu!

3 - Da, ar putea fi de la acele medicamente, tine cont ca se joaca cu hormonale tale, o mica dezechilibrare=sângerare. happy